PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Od roli po własny biznes. Tak kształtował się rynek pracy niepodległej Polski

101 lat temu statystyczny Polak pracował na roli. Żyło mu się lepiej, jeśli miał parę koni. W ciągu 101 lat niepodległej Polski z państwa agrarnego przeszliśmy sporą drogę do miejsca, w jakim dziś się znajdujemy. Ale to dopiero czas po transformacji ustrojowej pokazał dobitnie, co oznaczają zmiany na rynku pracy oraz błyskawiczne tempo, w jakim następują.

Od roli po własny biznes. Tak kształtował się rynek pracy niepodległej Polski
Huta Falva - wydział wielkich pieców rok 1918 (fot. arch.)
REKLAMA
  • W Polsce międzywojennej rola była głównym źródłem utrzymania. Ponad 63 proc. społeczeństwa zarabiało, używając pługa czy kosy. Chłopi stanowili też największą część warstwy społecznej.
  • Jednak trend ten szybko się zmieniał. Rewolucja przemysłowa dotarła i do nas. Niestety wybuchła II wojna światowa. Komunizm również odcisnął mocny ślad na rynku pracy.
  • Bezrobocie, zwolnienia grupowe, prywatyzacja - to zjawiska, które pojawiły się po transportacji ustrojowej. Kolejne przyszły wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej.

Tuż po zakończeniu pierwszej wojny światowej na ziemiach polskich chłopi stanowili największą część warstwy społecznej - ponad połowę. Nie ma się co dziwić, że właśnie rolnictwo było głównym źródłem utrzymania. Jak dowiemy się z przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny obszernego opracowania "Historia Polski w liczbach", w 1921 roku z rolnictwa, ogrodnictwa i leśnictwa żyło 63,8 proc. ludności. Z górnictwa i przemysłu utrzymywało się 17,2 proc., z handlu i ubezpieczeń 6,2 proc., z komunikacji i transportu 3,4 proc., z pracy w szeroko rozumianych służbach publicznych, szkolnictwie czy zdrowiu 3,7 proc., 1,1 proc. zarabiał, pracując w służbie domowej, a 4,6 proc. analitycy sklasyfikowali jako "inne, nieokreślone". 

Grafika: GUS
Grafika: GUS

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jednak już w tym czasie - zdaniem dr hab. Anny Skórskiej, ekonomistki z Katedry Analiz i Prognozowania Rynku Pracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach - możemy szukać pierwszych zmian związanych z rozwojem przemysłu w Polsce, a co za tym idzie, zmiany struktury zatrudnienia. 

- W Polsce międzywojennej starano się odbudować przemysł po zniszczeniach wojennych, przechodząc od typowej gospodarki agrarnej do gospodarki przemysłowej (choć ten proces trwał przez wiele lat). Zaczęliśmy czerpać korzyści z rozwoju przemysłu ciężkiego, w tym górnictwa i hutnictwa, czy włókienniczego, choć powrót do produkcji sprzed 1918 roku okazał się bardzo trudny - mówi dr Skorska. - Mimo że z punktu widzenia rynku pracy i wskaźników zatrudnienia udział rolnictwa nadal był znaczący, to właśnie wtedy nastąpił pierwszy punkt zwrotny oznaczający zmiany na rynku pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Od roli po własny biznes. Tak kształtował się rynek pracy niepodległej Polski

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA