PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Od marca pracę podjęło blisko 300 tys. Ukraińców. Ich zatrudnienie wciąż utrudnia wiele barier

Nieznajomość języka, niemożność znalezienia opieki do dzieci i wykonywania ciężkich prac to główne przeszkody w zatrudnianiu przybyłych do Polski Ukrainek w przemyśle. Problemem jest także fakt, że większość uchodźczyń ma wyższe wykształcenie, a zapotrzebowanie na rynku jest na proste prace. Duża część Ukrainek sama nie wie też, jak długo zostanie w Polsce, co utrudnia im zakotwiczenie się na rynku pracy.

Od marca pracę podjęło blisko 300 tys. Ukraińców. Ich zatrudnienie wciąż utrudnia wiele barier
Wśród 300 tys. uchodźców, którzy podjęli pracę w Polsce po wybuchu wojny, większość stanowią kobiety (fot. Vlad D/Unsplash)
REKLAMA
  • Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że od 15 marca br. pracodawcy poinformowali o zatrudnieniu blisko 300 tys. obywateli Ukrainy, z czego zdecydowana większość to kobiety.
  • Podjęcie pracy jest łatwiejsze dzięki przyjętym w ustawie uproszczonym procedurom.
  • Ciągle jednak istnieją bariery, które utrudniają zatrudnianie uchodźców.

- Wiemy, że jest wielka niepewność wśród tych osób, one są straumatyzowane, nie wiedzą, czy chcą tu zostać, czy chcą wracać. Polska dzisiaj, jak zresztą cała Europa, mierzy się cały czas z problemem braku rąk do pracy. Niestety ta praca, głównie w przemyśle, jest przeznaczona przede wszystkim dla mężczyzn, w związku z tym zatrudnienie dzisiaj kobiet - a wiemy to jako agencja pracy - jest dosyć kłopotliwe, dlatego że przedsiębiorcy nie są przygotowani na przyjęcie tak dużej liczby kobiet - mówi Wojciech Ratajczyk, członek zarządu Polskiego Forum HR i prezes zarządu agencji zatrudnienia Trenkwalder.

Już przed rosyjską agresją na Ukrainę liczbę imigrantów z tego kraju na podstawie danych GUS można było szacować na ok. 1,35 mln osób. Grupa ta była silnie zmaskulinizowana i składała się głównie z osób aktywnych zawodowo (wedle danych szacunkowych, osoby tej kategorii stanowiły ponad 95 proc. ogółu) - wynika z raportu WiseEuropa „Gościnna Polska 2022+”.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Ukrainki już poszukują pracy w Polsce. Są wakaty w handlu i gastronomii

Eksperci podkreślają, że mieliśmy do czynienia ze swoistą ukrainizacją sfery imigracji do Polski. Przytaczane w raporcie dane resortu pracy za lata 2018-2021 wskazują, że obywatele Ukrainy byli odbiorcami 71 proc. zezwoleń na pracę, 88 proc. oświadczeń pracodawców i aż 98 proc. zezwoleń na pracę sezonową.

- Kłopot polega na tym, że kobiety, które przybywają do nas, bardzo często mają umiejętności nieadekwatne do potrzeb rynku lub też bariera językowa nie pozwala im podjąć pracy w ich zawodzie - mówi Wojciech Ratajczyk. - Wiele z nich ma wyższe wykształcenie, a muszą podjąć najprostsze prace - dodaje.

Trudności w pozyskaniu pracownika

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Od marca pracę podjęło blisko 300 tys. Ukraińców. Ich zatrudnienie wciąż utrudnia wiele barier

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Daria 2022-07-16 00:13:27

    Ja się martwię o byt swojej rodziny, nie interesuje mnie jakie bariery muszą pokonać Ukraińcy. I tak mają więcej ułatwień dzięki ustawie naszego rządu, który powinien dbać przede wszystkim o interes Polaków, ale jest inaczej. Dbają bardziej o obcych niż swoich obywateli, to im w końcu czkawką się odbije, bo ludzie to widzą tę niesprawiedliwość i nadgorliwość.

  • Krzysztof 2022-07-15 11:14:55

    Uchodźczynie? Ty k.....etynko dziennikarska? Spada ilość ofert pracy dla nas Polaków a ty sie martwisz ukrami? Ty pokrako dziennokarska ty ,** laj

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA