Oczekiwania studentów vs. oczekiwania pracodawców

Czego studenci i absolwenci szkół wyższych oczekują od swojej pierwszej pracy? To pytanie, które bardzo często zadają sobie pracodawcy i specjaliści z działów HR. Pora porównać punkt widzenia młodych, ze spojrzeniem pracodawców na kwestie zatrudnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oczekiwania studentów vs. oczekiwania pracodawców

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

27 lis 2013 15:56


Zarówno pracodawcy, jak i studenci, aby móc sprostać wzajemnym oczekiwaniom, muszą nie tylko rozumieć potrzeby drugiej strony, ale również wypracować zadowalający obie strony kompromis. Jednak, aby go osiągnąć, najpierw należy poznać wymagania, które stawia przed nami druga strona oraz zastanowić się, co możemy zaoferować w zamian. Z jednej strony mamy pracownika, czyli najważniejszy kapitał każdej firmy, z drugiej realia rynku i aż 26-procentową stopę bezrobocia wśród absolwentów uczelni wyższych.

Oczami studenta

Specjalizacja i rozwój w wybranej dziedzinie, niezależność finansowa, stabilne zatrudnienie, praca w międzynarodowej korporacji czy własny biznes - to tylko niektóre z celów zawodowych współczesnych studentów i absolwentów uczelni wyższych. Choć z pozoru różne, łączy je wspólna cecha - konsekwentna realizacja planów i coraz większe wymagania stawione nie tylko sobie, ale też przyszłemu pracodawcy.

Zanim jednak cel zostanie osiągnięty, do przebycia jest jeszcze długa droga. Coraz częściej na starcie oprócz dyplomu ukończenia studiów znajdują się liczne staże, kursy, pierwsze doświadczenia zawodowe, ale nawet bycie najlepszym nie gwarantuje zdobycia upragnionej posady. Ogromna konkurencja oraz coraz większe oczekiwania ze strony pracodawców sprawiają, że oprócz tytułu, niezbędna staje się wiedza praktyczna.

Studenci zdają sobie z tego sprawę. Jak pokazuje raport ConQuest Consulting z 2013 roku, ponad 60 proc. z nich podejmując praktykę lub pracę w trakcie trwania nauki, uzasadniło to chęcią zdobycia doświadczenia. Tylko 20 proc. wpisem w CV, a nieco ponad 7 proc., potrzebą zarabiania pieniędzy.

Jednak sam fakt posiadania ciekawej adnotacji w życiorysie nie gwarantuje sukcesu. Pozostaje pytanie, gdzie aplikować, jaką firmę wybrać? Według przywołanego wyżej badania ponad 28 proc. studentów decydując się na podjęcie stażu aplikuje tam, gdzie może wykonywać pracę związaną ze swoim kierunkiem studiów. Około 25 proc. kieruje się możliwością kontynuacji współpracy po zakończeniu praktyk, a dla 15 proc. najważniejszy jest prestiż firmy. Nie bez znaczenia jest także oferowane wynagrodzenie (12 proc.). W przeciągu ostatnich dwóch lat oczekiwania dotyczące miesięcznych zarobków w pierwszej pracy wzrosły do poziomu 2 859 zł netto.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.