Ochrona danych osobowych kandydatów: Rekruterzy nie wiedzą, jak o nią zadbać?

• Prawie połowa firm posiada system do rekrutacji, który pozwala dbać o bezpieczeństwo danych kandydatów.
• Aż 82 proc. rekruterów prosi wszystkich kandydatów o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.
• Z obowiązku rejestracji zbioru w GIODO zwolnieni są administratorzy danych przetwarzanych w związku z zatrudnieniem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ochrona danych osobowych kandydatów: Rekruterzy nie wiedzą, jak o nią zadbać?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

28 sty 2016 10:27


- Po opublikowaniu ogłoszenia o pracę, oczywiście w zależności od firmy i stanowiska, rekruterzy otrzymują od kilku do nawet kilkuset życiorysów. Większość z nich przechowywana jest w skrzynce mailowej, kilka zostaje wydrukowanych. Jednak bez względu na to, w jakiej formie trzymane są dokumenty aplikacyjne, osoba zarządzająca rekrutacją powinna wykazać szczególną dbałość o to, żeby dane osobowe kandydatów były odpowiednio przetwarzane i co najistotniejsze, bezpieczne – wskazuje Izabela Bartnicka, ekspert eRecruiter.

Z wewnętrznej ankiety, którą eRecruiter przeprowadził wśród kilkuset przedstawicieli działów HR wynika, że prawie połowa firm (47 proc.) posiada system do rekrutacji, który pozwala dbać o bezpieczeństwo danych kandydatów. Jednak duża grupa – 23 proc. rekruterów – za wystarczające uznaje przechowywanie danych kandydatów wyłącznie na komputerach pracowników HR, a 13 proc. w zamkniętych szafach.

Izabela Bartnicka, ekspert eRecruiter (Fot. Newseria) Izabela Bartnicka, ekspert eRecruiter (Fot. Newseria)

Warto jednak pamiętać, że wybierając takie sposoby należy wdrożyć dodatkowe zabezpieczenia, aby nieupoważnione osoby nie miały dostępu do danych kandydatów.

Niepotrzebna zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Aż 82 proc. rekruterów prosi wszystkich kandydatów o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Nie praktykuje tego zaledwie 2 proc. wszystkich specjalistów. A wbrew powszechnej opinii, z przepisów prawa wynika, że firmy nie muszą prosić potencjalnych pracowników o zamieszczenie klauzuli pozwalającej na przetwarzanie danych osobowych. Taką zgodą jest samo CV (kwestię tę regulują: art. 22 Kodeksu pracy oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r.).

- W zdecydowanej większości przypadków, podstawą prawną przetwarzania danych osobowych kandydatów nie jest ich zgoda, ale konieczność podjęcia wobec nich działań przed zawarciem umowy, stanowiąca odrębną względem zgody przesłankę legalizującą przetwarzanie danych osobowych – wskazuje Maciej Kawecki, ekspert ds. ochrony danych osobowych z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.