×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Obrona Terytorialna: Żołnierzy będzie jeszcze więcej. Powstaną nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej

  • Autor: PAP/AT
  • 27 cze 2017 10:18

Chcemy, aby do końca 2019 roku powstało łącznie 17 brygad Wojsk Obrony Terytorialnej z łączną liczbą 53 tysięcy żołnierzy - powiedział dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Wiesław Kukuła.

Obrona Terytorialna: Żołnierzy będzie jeszcze więcej. Powstaną nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Do końca 2019 roku ma powstać łącznie 17 brygad WOT z łączną liczbą 53 tysięcy żołnierzy.

• W tym roku utworzymy trzy brygady WOT - zapowiedział dowódca WOT.

• Dwie w woj. mazowieckim i jedną w woj. warmińsko-mazurskim - dodał.

"Chcemy, aby do końca 2019 roku powstało łącznie 17 brygad z łączną liczbą 53 tysięcy żołnierzy - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Kukuła. Pytany, czy są już osoby chętne do wstąpienia do nowych brygad generał powiedział, że w skali ogólnopolskiej jest "około 20 tys. zadeklarowanych kandydatów do służby".

"Na początku byłem przekonany, iż zasadniczym czynnikiem, który wyzwala w ludziach zainteresowanie służbą jest na przykład chęć rozwoju osobistego, bonusów wynikających ze służby w formacji - tymczasem pomyliłem się" - powiedział Kukuła. Dodał, że ponad 80 proc. osób z pierwszej grupy powołanych do WOT podało "poczucie patriotyzmu", jako główną przyczynę wstąpienia do formacji. "Potwierdza się to założenie, że żołnierkę my Polacy mamy we krwi" - powiedział dowódca WOT.

Czytaj też: Obrona Terytorialna: Dowódcy zyskali duże uprawnienia

Jak mówił, najbliższe plany względem Wojsk Obrony Terytorialnej są związane "z potrzebą budowy trzech kolejnych brygad". Dodał, że dwie takie brygady powstaną w województwie mazowieckim, jedna w województwie warmińsko-mazurskim.

Generał Kukuła powiedział, że zakończenie budowy formacji od strony strukturalnej jest zaplanowane z końcem 2019 roku. "Chcemy, żeby zafunkcjonowało siedemnaście brygad i łącznie służbę mogło rozpocząć w tej formacji pięćdziesiąt trzy tysiące żołnierzy" - podkreślił.

Generał tłumaczył, że szkolenie żołnierza WOT "trwa minimum sto dwadzieścia cztery dni w ciągu trzech lat, po tych trzech latach jest poddawany tak zwanej certyfikacji, czyli uzyskuje status, który w NATO, w krajach sojuszu nazywa się combat ready i jest gotowy wtedy do walki". "Kluczem w przypadku Wojsk Obrony Terytorialnej jest pewna odmienność od zawodowej służby wojskowej i danie naszym żołnierzom szansy pogodzenia bycia aktywnym zawodowo, na polu cywilnym, w kwestii rodziny właśnie ze służbą wojskową" - dodał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Obrona Terytorialna: Żołnierzy będzie jeszcze więcej. Powstaną nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA