Wielkość i prestiż firmy, styl zarządzania i kultura organizacyjna oraz wysokość wynagrodzenia, to trzy główne cechy, na które zwracają uwagę poszukujący dobrego pracodawcy. Tak wynika z badania „Najbardziej pożądani pracodawcy" przeprowadzonego przez agencję Antal wśród ponad 4 tys. specjalistów i menedżerów.

- Wśród najczęstszych wskazań znalazły się również: innowacyjność, stabilność zatrudnienia i możliwości szkolenia.
- Porównując wyniki badania z uzyskanymi w poprzedniej jego edycji, można zauważyć, że na znaczeniu w ocenie kandydatów zyskała stabilność zatrudnienia.
- Innowacyjność firmy ustąpiła miejsca kwestiom finansowym, które zawsze są ważnym czynnikiem w ocenie najlepszego pracodawcy. Zyskała wysokość wynagrodzenia.
- Rośnie świadomość kandydatów na temat wynagrodzeń oraz coraz większej presji płacowej - mówi Artur Skiba, prezes agencji Antal. - Co ciekawe, na znaczeniu zyskały również benefity i równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, które plasują się na niemal tym samym poziomie, co możliwość awansu. Pracodawcy powinni więc przygotować się na kolejny „wyścig” o najlepszych kandydatów, którzy już teraz otrzymują średnio osiem ofert pracy w ciągu roku.

Kandydaci wciąż najchętniej szukają informacji o pracodawcach w prasie, radiu i telewizja oraz w internecie - 37 proc. Niewiele mniej, bo 35 proc. respondentów rozmawia na temat potencjalnych pracodawców ze znajomymi pracującymi w danej firmie. Informacje umieszczane na portalach społecznościowych oraz forach zwracają uwagę 33 proc. To oznacza, że jednak media są najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy.
Jak zauważa Artur Skiba w tym roku zaobserwowano ciekawą zmianę:
- Specjaliści i menedżerowie zapytani o źródła pozyskiwania wiedzy na temat potencjalnych pracodawców, coraz częściej zaznaczają odpowiedź: „pracuję w tej firmie”. To oznacza, że obecny pracodawca jest jednocześnie tym najbardziej pożądanym wśród pracowników - wyjaśnia.

W ósmej edycji badania „Najbardziej pożądani pracodawcy” specjaliści i menedżerowie wytypowali laureatów w 15 kategoriach branżowych. Na 67 wyróżnionych marek, aż 41 to również ubiegłoroczni zwycięzcy. Jednocześnie, tylko 7 firm utrzymało pozycję lidera, a 26 pracodawców debiutuje w zestawieniu lub do niego powraca.


KOMENTARZE (0)