PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

O pracowników jeszcze trudniej. Jak ich zdobyć?

• Aż 72 proc. przedsiębiorstw sygnalizuje, że pozyskanie nowych pracowników jest wyraźnie trudniejsze niż jeszcze dwa lata temu.
• Aż 9 proc. firm w ogóle nie finalizuje prowadzonych rekrutacji.
• Trudniejsze niż niegdyś zapotrzebowanie na nowych pracowników sprawiło, że aż 46 proc. firm zdecydowało się podnieść wynagrodzenia w okresie minionych 6 miesięcy – pokazało najnowsze badanie „Plany Pracodawców” realizowane przez firmę doradztwa personalnego Randstad.

O pracowników jeszcze trudniej. Jak ich zdobyć?
Pracodawcy nie mają zbyt dużego pola do manewru ponieważ brakuje specjalistów do pracy (fot.shutterstock)
REKLAMA

- Oczekiwania pracowników bardzo wzrosły. To nie są tylko oczekiwania płacowe. To są też oczekiwania co do innych benefitów typu ubezpieczenia zdrowotne, stołówka z dopłatami do posiłków, wejściówki na siłownie itd. Tutaj koszty zatrudnienia dość mocno rosną i pracodawcy to dostrzegają. Spodziewają się, że te wzrosty będą znaczące również w tym roku – mówi Grzegorz Baczewski, dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Konfederacji Lewiatan. – Firmy mają problem ze znalezieniem pracowników kompetentnych z umiejętnościami, których poszukują.

Czy w nadchodzącym półroczu możemy spodziewać się kolejnych podwyżek? 36 proc. respondentów odpowiedziało na to pytanie pozytywnie, podczas gdy tylko 1 proc. spodziewało się obniżania wynagrodzeń (kwartał wcześniej: 2 proc.). W ośmioletniej historii badania tylko raz większa grupa pracodawców przewidywała podwyżki: w poprzednim kwartale (44 proc.). Pamiętając o tym, że wynagrodzenia w wielu firmach podwyższane są na początku roku, łatwo uznać, że najbardziej aktualne dane pokazują raczej utrzymanie zjawiska presji płacowej. Wystarczy wspomnieć, że rok temu podwyżki przewidywało 30 proc. firm, dwa lata temu – 28 proc., a trzy lata temu – 22 proc., a cztery lata temu, w 2013 roku było to raptem 11proc..

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Na rynku pracy w dalszym ciągu widoczna jest dobra koniunktura. Styczniowa stopa bezrobocia wyniosła zaledwie 8,6 proc., to tylko 0,4 pkt. proc. więcej niż w rekordowym pod tym względem październiku 2016, a przecież zwykle na przełomie roku bezrobocie wyraźnie wzrasta. Jednak, pomimo zimy, popyt na pracę utrzymuje się na wysokim poziomie. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw jest rekordowo wysokie, ale ten rekord może zostać wkrótce pobity – komentuje Grzegorz Baczewski.

Jak wynika z Planów Pracodawców, firm deklarujących zwiększanie zatrudnienia było aż o 29 proc. więcej niż tych, które zwalniają. Potwierdzają to dane z urzędów pracy, gdzie tylko w styczniu zgłoszono niemal 123 tys. ofert zatrudnienia. W takich warunkach nie dziwi rosnąca presja płacowa. Firmy muszą oferować wyższe wynagrodzenia, jeżeli chcą przyciągnąć kandydatów. Muszą też podnosić płace swoim pracownikom, żeby ich w zatrudnieniu utrzymać. Dlatego w styczniu wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw przyspieszył do 4,3 proc. r/r. – dodaje Baczewski.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: O pracowników jeszcze trudniej. Jak ich zdobyć?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Podatnik 2017-03-10 12:47:09

    Mediana wynagrodzeń netto w Niemczech to 1772 euro NETTO, a w Polsce 573 euro NETTO. Jeżeli wzrost pensji w Polsce wynosi 5% rocznie to przepaść do Zachodu rośnie. Gdyby pensje w Polsce rosły w tempie 7% rocznie to dogonimy Niemców za około 60 lat, a gdyby pensje w Polsce rosły w tempie 10% rocznie to dogodzimy Niemców za około 25 lat. Tylko niestety pensje w Polsce rosną dużo wolniej.

  • IMHO 2017-03-10 09:03:31

    Niestety ale z moich obliczeń wynika, że przy wzroście płac o 5% rocznie przepaść do Zachodu rośnie. Gdyby wzrost wynosił 7% rocznie to dogonimy Niemców za 42 lata. Jeżeli wzrost płac u nas będzie wynosił 10% rocznie to dogonimy Niemców za 17 lat. Tak więc płace nadal rosną zbyt wolno.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA