PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

O co pytać kandydata w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej - 5 ważnych wskazówek

Dobrze przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna jest sztuką oraz strategią mającą przynieść pracodawcy określone rezultaty w postaci nie tylko zatrudnienia nowego pracownika, ale też poznaniu jego słabych i mocnych stron. Rekrutacja jest trudnym procesem mających na celu sprawdzenie kompetencji i umiejętności kandydata. Jest to możliwe dzięki odpowiednim pytaniom. O co pytać kandydata w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej? - przedstawiamy 5 ważnych wskazówek.


O co pytać kandydata w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej - 5 ważnych wskazówek
REKLAMA

Rozmowa kwalifikacyjna - przygotowanie

Nie tylko kandydat ubiegający się o pracę musi dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Ten sam obowiązek spoczywa na osobach biorących udział w ocenie pracownika. Zespół HR oraz pracownicy decyzyjni przygotowują wcześniej całą strategię kolejno zadawanych pytań. Kandydat łatwo może wyczuć, że dany zespół rekrutacyjny tylko pobieżnie zapoznał się z przesłanym wcześniej CV - to niedopuszczalne, ponieważ świadczy o braku profesjonalizmu firmy i kreuje u kandydata negatywny obraz przedsiębiorstwa już na samym początku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

5 wskazówek o co pytać kandydata w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

Trzeba powiedzieć wprost, że nie istnieje lista idealnych pytań, które należy zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, po to by proces rekrutacji zakończył się sukcesem. Pytania będą zależeć oczywiście od branży, w której funkcjonuje firma oraz od danego stanowiska pracy, gdzie występuje wakat. Można wyróżnić natomiast pięć sfer stanowiących wskazówki do pytań podczas rekrutowania pracownika:

1. Kwalifikacje zawodowe - to sfera, w której pracodawca powinien tak kierować rozmowę, by dowiedzieć się jak najwięcej na temat posiadanych przez kandydata kwalifikacji zawodowych. Może zapytać o poprzednie miejsca pracy, doświadczenie zawodowe, zadać kilka specjalistycznych pytań i ocenić, czy odpowiedzi kandydata będą merytoryczne.

2. Motywacja - kolejny aspekt dający wiele możliwości poznania przyszłego pracownika. Tym razem chodzi o jego motywacje. Czy szuka pracy na stałe? Czym kieruje się w wyborze firmy? Co może dać firmie? Jakie korzyści mogą płynąć dla firmy, jeśli ta postanowi go zatrudnić.

3. Osobowość - ta sfera ma na celu poznanie indywidualnych cech pracownika i ocenę jego potencjalnego wpływu na pracę w firmie. Czy kandydat potrafi pracować w grupie, pod presją czasu, samodzielnie? Czy chętnie podejmuje wyzwania? Czy jest otwarty na zmiany? Wachlarz pytań jest bardzo szeroki i zależy od specyfiki branży i stanowiska pracy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: O co pytać kandydata w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej - 5 ważnych wskazówek

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA