Nowy trend w ogłoszeniach o pracę: CV bez zdjęcia

Ładne zdjęcie może pomóc w znalezieniu pracy, ale czasem może też przeszkodzić. Co ciekawe, pracodawcy coraz częściej proszą o przesłanie CV bez żadnego zdjęcia, żeby podkreślić wartość umiejętności, a nie wyglądu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowy trend w ogłoszeniach o pracę: CV bez zdjęcia

PODZIEL SIĘ


Autor: InfoWire

25 lis 2015 8:07


W przypadku niektórych stanowisk pracodawcom zależy na rekrutowaniu kandydatów atrakcyjnych wizerunkowo. Dotyczy to przede wszystkim osób zajmujących się bezpośrednią obsługą klienta lub reprezentowaniem firmy na zewnątrz – wszędzie tam, gdzie wygląd odgrywa kluczową rolę.

Niemniej jednak szefowi zwykle bardziej zależy na pozyskaniu wykwalifikowanych pracowników niż na ich aparycji. Dlatego dobry wygląd może pomóc nam zdobyć ciekawą pracę, lecz nie wpłynie na zwiększenie naszych zarobków.

Na rynkach europejskich pojawił się nowy trend w składaniu CV.

- Do niedawna pracodawcy wymagali od kandydata załączenia do aplikacji swojego aktualnego zdjęcia. Dzisiaj coraz więcej firm rezygnuje z tej praktyki, zwłaszcza przy rekrutacji na stanowiska specjalistyczne oraz wysoko eksperckie średniego lub wyższego szczebla. Polityka ta wynika z tego, że poszukuje się ludzi z kompetencjami, a te nie mają nic wspólnego z wizerunkiem danej osoby – mówi Roman Zabłocki z firmy Antal.

W Polsce pracodawcy również publikują czasami ogłoszenia o pracę z prośbą o nieprzesyłanie swojego zdjęcia.

Atrakcyjny wygląd może w niektórych sytuacjach okazać się także wadą.

- W branży produkcyjnej albo inżynieryjnej do wyglądu pięknych kobiet często dopisuje się pewne stereotypy. Tutaj sądy nie są opierane na doświadczeniu i kompetencjach danej osoby. Z podobną sytuacją spotykają się zbyt zadbani mężczyźni – podkreśla ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

dominika 2015-11-26 18:14:58

i dobrze, w końcu najważniejsze jest to co ma się w głowie, a nie wygląd. a wszystko wyjdzie i tak na rozmowie kwalifikacyjnej. kilka artykułów na te tematy czytałam na kasanaobcasach.com.pl, bardzo przydatne info!