PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Praca w Czechach: Work Service rekrutuje 100 kandydatów tygodniowo

• Czescy pracodawcy coraz chętniej sięgają po kadry zza granicy. Również po pracowników z Polski.
• Obecnie na zlecenie czeskich partnerów agencja zatrudnienia Work Service rekrutuje nawet 100 kandydatów tygodniowo.
• Zdaniem ekspertów, dla wielu Polaków mieszkających w południowej części kraju, praca w Czechach może być dobrą alternatywą dla emigracji zarobkowej do Niemiec.

  • Autor: jm
  • 11 sty 2017 11:05
Praca w Czechach: Work Service rekrutuje 100 kandydatów tygodniowo
Czescy pracodawcy coraz bardziej zainteresowani pracownikami z Polski. (fot. pixabay)
REKLAMA

Z listopadowych danych Eurostatu wynika, że w Czechach występuje najniższa stopa bezrobocia w całej Unii Europejskiej. Wynosi obecnie 3,7 proc. i jest to lepszy wynik niż np. w Niemczech, na Węgrzech czy w Wielkiej Brytanii.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Czescy pracodawcy już od kilku lat zmagają się z rosnącymi deficytami kadrowymi, ale ubiegły rok okazał się przełomowy. Skalę problemu może oddawać liczba ponad 100 tysięcy nieobsadzonych miejsc pracy w gospodarce. Jest to wyższy poziom niż w Polsce, pomimo, że jako kraj mamy ponad 3-krotnie większą liczbę ludności – zaznacza Agata Zdybicka, International Customer Development Director w Work Service.

Wobec tak dużych niedoborów pracowniczych na lokalnych rynkach pracy, w coraz większym stopniu czeskie firmy sięgają po pracowników z Polski. Jest to związane z jednej strony z niewielką barierą językową, a z drugiej - możliwością konkurowania na poziomie zarobkowym.

- Obecne stawki wynagrodzeń np. na stanowiskach dla sektora produkcyjnego potrafią sięgać od poziomów 2500 do nawet 3700 zł na rękę. Oznacza to, że są to wyższe wynagrodzenia niż mediana płacowa obecna w Polsce – dodaje Zdybicka.

Poszukiwania w produkcji i motoryzacji

Z prognoz czeskiego ministerstwa finansów wynika, że w 2016 roku wzrost PKB wyniesie 2,4 proc. a w 2017 roku ma przyspieszyć do poziomu 2,5 proc. Stabilny wzrost gospodarczy przekłada się na tworzenie nowych miejsc pracy. Widać to między innymi w sektorze automotive, co potwierdzają dane z raportu „MotoBarometr 2016” przygotowanego przez firmę Exact Systems. Wynika z niego, że 50 proc. firm motoryzacyjnych obecnych w Czechach planuje zwiększanie poziomów zatrudnienia.

- Obecnie mamy najwięcej ofert pracy skierowanych do pracowników sektora produkcyjnego. Tygodniowo rekrutujemy nawet 100 kandydatów z naszego kraju. Polacy mają na tyle dobrą markę na czeskim rynku, że w wielu przypadkach pracodawcy poza podstawowym wynagrodzeniem w ofertach rekrutacyjnych zapewniają dostęp do zakwaterowania, transportu do zakładu, jak i dofinansowanie do posiłków – podkreśla Zdybicka.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca w Czechach: Work Service rekrutuje 100 kandydatów tygodniowo

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA