PARTNERZY PORTALU

Noworoczne postanowienia Polaków mogą nie spodobać się pracodawcom

  • jk
  • 3 sty 2023 13:45

7 na 10 pracowników biorących udział w badaniu serwisu Pracuj.pl stwierdziło, że w 2023 r. warto podejmować odważne kroki w karierze. Ponad połowa chciałaby zmienić obecną pracę na inną.

Noworoczne postanowienia Polaków mogą nie spodobać się pracodawcom
Aż 53 proc. badanych przyznaje, że podjęło postanowienia noworoczne na 2023 rok związane z karierą lub pracą (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Postanowienia związane z pracą podjęło w sylwestra aż 53 proc. pracowników badanych przez Pracuj.pl.
  • Najczęściej dotyczyły one zmiany pracodawcy, rozwoju zawodowego, równowagi między pracą i życiem osobistym, a także starań o podwyżkę.
  • Większość badanych zdaje sobie sprawę, że 2023 rok przyniesie wyzwania. Jednak mimo to większość podchodzi z optymizmem do pracy w tym roku i wierzy, że to dobry czas na zawodową zmianę.

Najnowsze badanie Pracuj.pl dowodzi, że wielu z nas z nadzieją patrzy na przyszły rok, planując odważne kroki w karierze. Portal zapytał ponad 700 pracujących Polaków - użytkowników serwisu o to, jak podsumowują minione miesiące i jakie postanowienia przygotowali sobie na ten rok.

Okazuje się, że aż 53 proc. badanych przyznaje, iż podjęło postanowienia noworoczne na 2023 rok związane z karierą lub pracą. Jakie? W ciągu najbliższych 12 miesięcy 53 proc. pracowników chciałoby zmienić obecną pracę na inną. Niewiele mniej, bo 50 proc. za cel obrało rozwój zawodowy i nabranie nowych umiejętności.

Czytaj też: 18 polskich menedżerów radzi, jak wygrywać walkę o najlepszych pracowników

W cenie jest także równowaga między pracą a życiem osobistym, którą utrzymać lub zyskać chce więcej niż co trzeci badany, który podjął noworoczne postanowienia.

Źródło: Pracuj.pl
Źródło: Pracuj.pl

Tegoroczne plany pracowników pozostają bardzo podobne jak w minionych latach. Jednocześnie jednak widać, jak na ich cele zawodowe wpływa spadająca wartość otrzymywanych pensji. Ponad 1/3 (36 proc.) respondentów postanowiła, że w tym roku postara się u pracodawcy o podwyżkę.

„Barometr Polskiego Rynku Pracy” firmy Personnel Service, potwierdza, że słowo "podwyżka" będzie padało dość często w zawodowych rozmowach w 2023 roku. Ze względu na inflację pracownicy boją się o wydatki i kurczący się budżet domowy, stąd już 76 proc. z nich ma plan, żeby postarać się o wyższe wynagrodzenie. W lutym 2022 deklarowało tak 60 proc. osób, co oznacza wzrost o aż 16 pkt. proc. Największy odsetek pracowników poprosi aktualnego pracodawcę o podwyżkę – wskazuje tak 37 proc. osób, podczas gdy w lutym 2022 ten odsetek wynosił 29 proc.

2022 - skomplikowany rok na rynku pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Noworoczne postanowienia Polaków mogą nie spodobać się pracodawcom

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA