Nowoczesna gospodarka tworzy najwięcej nowych miejsc pracy

Firmy tzw. nowoczesnej gospodarki odnotowują większy wzrost zatrudnienia niż firmy innych sektorów. Eksperci rynku pracy z optymizmem wypowiadają się o przyszłości pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowoczesna gospodarka tworzy najwięcej nowych miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

25 wrz 2015 10:15


I połowa 2015 r. pod względem dynamiki zatrudnienia była najlepsza dla sektora produkcyjnego nowoczesnej gospodarki ‒ wynika z najnowszego raportu „Zatrudnienie w nowoczesnej gospodarce drugim kwartale 2015” opracowanego przez ADP Polska,

Mniejsze firmy (do 500 pracowników) specjalizujące się w produkcji zwiększyły zatrudnienie aż o 6,97 proc. (w stosunku do I poł. 2014 r.), co stanowiło najlepszy wynik w nowoczesnej gospodarce – jednocześnie niemal 7-krotnie wyższy od średniej ogólnorynkowej badanej przez Główny Urząd Statystyczny.  

Tak duża skala zmian związana była z rekordowym wzrostem zatrudnienia w tych firmach odnotowanym w I kwartale (+7,9 proc.). II kwartał przyniósł naturalne wyhamowanie, związane z sezonowością rynku pracy. W okresie kwiecień – czerwiec 2015 r. firmy produkcyjne zwiększyły zatrudnienie o 5,86 proc, odnotowano również zbliżone wyniki w firmach różnej wielkości (+5,91 proc. w firmach do 500 pracowników i +5,85 proc. w firmach powyżej 500 pracowników).

Dla porównania, firmy specjalizujące się w usługach odnotowały 3,19-procentowy wzrost zatrudnienia w II kwartale (+3,37 proc. w I poł.), przy czym w mniejszych firmach dynamika wyniosła +4 proc. (+4,37 proc. w I poł.), a w większych +2,73 proc. (+2,8 proc. w I poł.). I połowa 2015 r. była zatem bardziej przychylna dla sektora produkcyjnego, a z kolei w sektorze usług ‒ była istotnie lepsza dla mniejszych przedsiębiorstw.

Dobry okres dla rynku

W całej nowoczesnej gospodarce mniejsze firmy również objęły prowadzenie ‒ pracę znalazło w nich o 4,27 proc. więcej osób w II kwartale i 4,75 proc. w I półroczu (wobec analogicznych okresów roku poprzedniego).  Dla porównania, duże firmy (ponad 500 pracowników) zakończyły II kwartał i I półrocze z wynikiem +3,97 proc.

Cała nowoczesna gospodarka w I połowie roku odnotowała 4,19-procentowy wzrost zatrudnienia (+4,05 proc. w II kwartale). Okres ten był również dobry dla całego rynku. Jak wynika z danych GUS, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 1,1 proc. w okresie styczeń–czerwiec, co stanowiło istotną poprawę i dobrą prognozę wobec ujemnych wartości z 2013 r. i dodatnich, ale poniżej 1 proc. wskaźników z 2014 r.  Najbardziej innowacyjne spółki w Polsce napędzają rozwój całej gospodarki, poprawiając tym samym kondycję polskiego biznesu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.