×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nowe realia, stare problemy. Ludziom cały czas przeszkadza to samo

  • km
  • 16 gru 2021 13:50

Blisko 80 proc. kandydatów ocenia pozytywnie rekrutacje zdalne. Nie oznacza to jednak, że rozmowy przez monitor staną się nową normalnością. Tylko co czwarty pracownik fizyczny i co trzeci specjalista preferuje rekrutację online zamiast spotkania stacjonarnego.

Nowe realia, stare problemy. Ludziom cały czas przeszkadza to samo
Wyzwaniem w obrębie działań HR jest kompleksowe dbanie o cały cykl życia kandydata (fot. Pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • 78 proc. badanych kandydatów – zarówno specjalistów, jak i pracowników fizycznych – ocenia rekrutację zdalną zdecydowanie lub raczej pozytywnie.
  • Tyle samo pracodawców docenia fakt, że technologia pozwala im na pozyskiwanie talentów z różnych lokalizacji, a 72 proc. wskazuje na oszczędność czasu.
  • Największe wyzwania, jakie pojawiają się podczas rekrutacji prowadzonych zdalnie, to brak możliwości poznania atmosfery i kultury organizacyjnej firmy, obecność domowników, którzy mogą utrudniać skupienie się na rozmowie, a także kłopoty techniczne.

W dobie cyfryzacji – mimo dostępu do wielu narzędzi i kanałów komunikacji – dbanie o wrażenia kandydatów podczas rekrutacji stało się bardziej złożone i wymagające. Wynika to z wielu powodów. Po pierwsze, mocno upowszechnione w czasie pandemii rekrutacje zdalne, utrudniają poznanie zdolności interpersonalnych kandydata czy odczytanie mowy ciała rozmówcy. Dla kandydatów przejście w świat zdalnej rekrutacji to przeszkoda w poznaniu kultury i atmosfery danej organizacji.

Pierwsze wrażenie – e-rekrutacja

Przed pandemią rekrutacje zdalne należały raczej do rzadkości. Tymczasem w tegorocznym badaniu „Candidate Experience w Polsce” przeprowadzonym z inicjatywy eRecruiter oraz Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji, ponad 70 proc. firm zadeklarowało prowadzenie większości procesów rekrutacyjnych całkowicie lub częściowo zdalnie.

78 proc. badanych kandydatów – zarówno specjalistów, jak i pracowników fizycznych – ocenia taką formę rekrutacji zdecydowanie lub raczej pozytywnie. Jako jej największą zaletę uważają  oszczędność czasu – 66 proc. wskazań wśród pracowników fizycznych i 82 proc. wśród specjalistów. Rekrutacje zdalne oznaczają też zniesienie barier geograficznych i dają możliwość spotkań z pracodawcami z różnych lokalizacji – tak twierdzi 41 proc. pracowników fizycznych i 59 proc. specjalistów. Kolejnym kluczowym argumentem jest możliwość uczestniczenia w większej liczbie procesów rekrutacyjnych, na co zwróciło uwagę 41 proc. pracowników fizycznych i 44 proc. specjalistów.

Zalety rekrutacji online dostrzegają też pracodawcy. 78 proc. badanych docenia fakt, że technologia pozwala im na pozyskiwanie talentów z różnych lokalizacji, a 72 proc. wskazuje na oszczędność czasu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowe realia, stare problemy. Ludziom cały czas przeszkadza to samo

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA