PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Nowe dane GUS o bezrobociu zaskakują. Czegoś takiego nie było od 20 lat

Grudzień przyniósł dwa nietypowe zjawiska, jeśli chodzi o bezrobotnych. Pierwsze to utrzymanie się stopy bezrobocia w grudniu na poziomie z poprzedniego miesiąca. Drugi to spadek liczby bezrobotnych w ujęciu miesiąc do miesiąca, co jest pierwszym miesięcznym spadkiem w grudniu od co najmniej 20 lat.

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 26 sty 2022 14:17
Nowe dane GUS o bezrobociu zaskakują. Czegoś takiego nie było od 20 lat
W grudniu 2021 bezrobocie wyniosło 5.4 proc. Tyle samo, ile w listopadzie (Fot. PTWP)
REKLAMA

Z danych GUS wynika, że stopa bezrobocia w grudniu 2021 r. w porównaniu z listopadem była na tym samym poziomie. Wyniosła 5,4 proc., a liczba bezrobotnych spadła z 898,8 tys. osób w listopadzie do 895,2 tys.

Zdaniem Moniki Fedorczuk, ekspertki ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan, utrzymanie się stopy bezrobocia na poziomie z poprzedniego miesiąca jest wyjątkiem. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Z reguły w okresie zimowym mieliśmy do czynienia ze wzrostem bezrobocia rejestrowanego. Jeśli zdarzały się wyjątki, to przy znacznie wyższym bezrobociu (np. 2016 - 8,2 proc., 2014 – 11,4 proc., 2007 – 11,2 proc.) - zwraca uwagę Monika Fedorczuk.

Warto zauważyć, że ostatni raz bezrobocie liczone procentowo wzrosło w styczniu 2021 roku, gdy osiągnęło poziom 6,5 proc. Od tej pory tylko maleje.

Fedorczuk dodaje też, że dane z grudnia wskazują na duży popyt na pracowników – właściwie nie widać sezonowości zatrudnienia, co oznacza, że osoby, które ukończyły pracę w jednych branżach są niemal natychmiast zatrudniane w innych, takich gdzie np. pogoda nie ma wpływu na możliwość realizacji zamówień.

- Niewątpliwie zachętą do podejmowania legalnej pracy są rosnące wynagrodzenia, w tym również płaca minimalna i stosunkowa łatwość uzyskania pracy w związku z obniżeniem wymagań przez pracodawców. Zaledwie 0,4 pkt proc. dzieli grudniowy odczyt od rekordowo niskiej stopy bezrobocia z czasów przed pandemią (w październiku 2019 było 5 proc.) - tłumaczy.

Z kolei analitycy banku Pekao zwrócili uwagę na inną kwestię. Jak podali na Twitterze, liczba bezrobotnych obniżyła się o 3,6 tys. miesiąc do miesiąca, co jest pierwszym miesięcznym spadkiem w grudniu od co najmniej 20 lat.

- W takim tempie do stanu sprzed pandemii dojdziemy na początku drugiego kwartału 2022 roku - podsumowali. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Nowe dane GUS o bezrobociu zaskakują. Czegoś takiego nie było od 20 lat

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Przedsiębiorca 2022-01-27 08:48:12

  Jest ok. 900 000 bezrobotnych a ile jest pracodawcy poszukują pracowników ????????

 • . 2022-01-26 14:55:22

  "Drugi to spadek liczby bezrobotnych w ujęciu miesiąc do miesiąca". 60+ zaczęli wymierać? Selekcja naturalna dzięki covidowi? Euforia w ZUS.

 • Tomo 2022-01-26 14:28:09

  Jak Ukraina wyjechała to każdego się brało do pracy. Ale w styczniu i lutym już nie będzie tak kolorowo.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA