PARTNERZY PORTALU

Nowa rządowa formacja będzie rekrutować. Czym kusi kandydatów?

  • Autor: PAP/JS
  • 2 sie 2017 15:02

Służba Ochrony Państwa będzie miała więcej zadań niż Biuro Ochrony Rządu; będziemy starać się o dodatkowe środki na SOP w kolejnych latach, a także prowadzić intensywną rekrutację - zapowiada wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, pytany o szczegóły planowanych zmian.

Nowa rządowa formacja będzie rekrutować. Czym kusi kandydatów?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do SOP zostaną poddani badaniom wariografem, czyli wykrywaczem kłamstw.

• Zmieni się także sposób ustalania uposażeń funkcjonariuszy SOP, na bardziej motywacyjny.

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy, w nowej formacji, która będzie miała uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze, zatrudnienie znajdzie 3 tys. osób. To o 50 proc. więcej niż obecnie w BOR.

Zieliński podkreślił, że głównym zadaniem SOP będzie nadal ochrona najważniejszych osób w państwie i zagranicznych delegacji, a także obiektów kluczowych dla funkcjonowania państwa.

Jak poinformował, w ostatnich kilku latach w BOR na około 2,2 tys. etatów, było około 400 wakatów. "Nasi poprzednicy nie reagowali na to i nie podejmowali wystarczających wysiłków, żeby przeprowadzać intensywny nabór do tej służby. Funkcjonariusze odchodzili, a nowych osób przychodziło mało" - powiedział Zieliński.

Dodał, że obecne kierownictwo MSWiA zmieniło ten trend i już w 2016 roku nabór do BOR został zwiększony. "Mamy wyraźnie lepszy bilans odejść i przyjęć do tej służby, ale żeby wypełnić te limity, trzeba dłuższego czasu, pewnie paru lat" - powiedział wiceminister.

Poinformował, że SOP będzie miała więcej zadań niż obecne BOR. Jak dodał, objęta ochroną ma zostać większa niż dotychczas liczba obiektów państwowych. "Nie jest dobrą praktyką oddawanie tej roli prywatnym firmom ochrony" - ocenił Zieliński.

"Służba w nowej formacji będzie na tyle atrakcyjna, że będzie skutecznie zachęcała młodych ludzi do wstępowania do niej. Będziemy robić wszystko, żeby ten nabór był prowadzony energicznie i intensywnie" - powiedział Zieliński.

"To jest ważna, odpowiedzialna i ciekawa praca. Będzie tak, że praca w tej służbie będzie wyróżnieniem dla tych wszystkich, którzy będą chcieli do niej wstąpić. Musimy odbudować etos tej służby" - dodał.

Zadania SOP nie będą ograniczały się do działań ochronnych. Służba ta będzie realizować nowe zadania, polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom: przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, nietykalności cielesnej, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Nowa rządowa formacja będzie rekrutować. Czym kusi kandydatów?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • klatraveritas 2018-02-01 09:21:10

    taaak to już nie ochrona urzędnika( rząd ) a bóstwa(Polska)

  • Dariusz 2017-08-02 22:19:32

    Życzę szczęścia i powodzenia. Fala odejść z BOR dopiero przed nami.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA