×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nowa praca: Polacy optymistami, jeśli chodzi o jej znalezienie

  • Justyna Koc
    jk
  • 23 lis 2017 18:55

Niska stopa bezrobocia oraz duża liczba ofert zatrudnienia pozytywnie wpływają na sytuację pracowników na rynku pracy. Nie dziwi więc fakt, że optymizm Polaków w kwestii ich pozycji zawodowej – z miesiąca na miesiąc – powoli i sukcesywnie wzrasta.

Nowa praca: Polacy optymistami, jeśli chodzi o jej znalezienie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Aż 57,7 proc. respondentów uważa, że znajdzie nową prace w czasie krótszym niż 3 miesiące - wynika z z badania Confidence Index.

• Daje to Polsce 5. miejsce w europejskim rankingu.

• Polscy kandydaci patrzą na rynek pracy z optymizmem pod kątem czasu szukania nowego miejsca zatrudnienia niezależnie od wieku.

Jak wynika z badania Confidence Index przeprowadzonego w trzecim kwartale br., aż 57,7 proc. respondentów uważa, że znajdzie nową prace w czasie krótszym niż 3 miesiące, co oznacza wzrost o 1 punkt procentowy w odniesieniu do minionego kwartału.

W porównaniu do pozostałych krajów europejskich jest to 5. wynik na Starym Kontynencie. Najwyższy wskaźnik pod tym względem zanotowano w Wielkiej Brytanii – aż 74,3 proc. W dalszej kolejności uplasowała się Turcja (67,4 proc.), Francja (63,2 proc.) oraz Szwecja (58,6 proc.). Przy czym, za Polską znalazły się takie kraje jak Holandia (54,3 proc.) oraz Niemcy (50,3 proc.). Najmniej optymizmu wykazali natomiast respondenci z Włoch (30,6 proc.). Co ważne, średnia europejska dla tego wskaźnika wyniosła 53,2 proc.

– Taki nastrój w Polsce powinien utrzymać się jeszcze przez najbliższe kwartały, szczególnie w świetle najnowszych danych dla polskiego rynku pracy. Zgodnie bowiem z danymi z Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia we wrześniu 2017 r. wyniosła 6,8 proc. W stosunku do sierpnia oznacza to spadek o 0,2 proc. Przy czym we wrześniu 2016 r. wyniosła ona 8,3 proc. – zauważa Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page i członek zarządu Polskiego Forum HR.

– Warto dodać, że wg Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku wyniosła już 6,6 proc. Dla pracowników jest to więc dobry moment na ewentualną zmianę pracy – podkreśla Piotr Dziedzic.

Co ciekawe, Polscy kandydaci – niezależnie od wieku – patrzą na rynek pracy z optymizmem pod kątem czasu szukania nowego miejsca zatrudnienia (poniżej 3 miesięcy). W podziale na grupy wiekowe, najwięcej pozytywnych odpowiedzi udzieliły osoby, które nie ukończyły 30 roku życia (76,1 proc.). Z kolei na drugim miejscu znaleźli się kandydaci powyżej 49 roku życia – 54,1 proc. Natomiast wartość tego indeksu dla osób w wieku 30-49 lat wyniosła 52,3 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowa praca: Polacy optymistami, jeśli chodzi o jej znalezienie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA