Nowa perspektywa UE z naciskiem na przedsiębiorczość i tworzenie miejsc pracy

Regionalne programy operacyjne będą w większym stopniu niż dotychczas wspierały rozwój przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy - poinformował we wtorek w Poznaniu wiceminister Adam Ździebło z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowa perspektywa UE z naciskiem na przedsiębiorczość i tworzenie miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 paź 2013 16:24


"Samorządy na poziomie regionalnym będą miały do dyspozycji więcej środków unijnych, w ramach programów regionalnych, z tym, że w ramach nowego programowania UE na lata 2014 - 2020 więcej środków będzie przeznaczonych na wspieranie powstawania nowych miejsc pracy i przedsiębiorczości i to będzie stanowiło wyzwanie dla zarządzających tymi programami" - powiedział Ździebło podczas debaty otwierającej "Kongres Samorządów Gmina 2013".

Według niego zdecentralizowanie środków, które dotychczas należały do programu Innowacyjna Gospodarka i przesuniecie w części do programów regionalnych, pozwoli na ich lepsze wykorzystanie.

"Teraz przedsiębiorcy będą aplikować w swoich regionach i wsparcie będzie w lepszy sposób wykorzystana dla dobra rozwoju całego regionu" - dodał Ździebło.

Samorządowcy obawiają się, że nie będzie ich stać na wykorzystanie środków unijnych, bo w kasach samorządów nie ma środków na wkład własny.

"Moim zdaniem pieniędzy na uzupełnienie środków europejskich w kasie samorządów nie ma. Rząd zaproponował nam, że będziemy mogli się mocniej zadłużyć, ale te pieniądze będzie trzeba kiedyś oddać" - powiedział podczas debaty prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Zdaniem ministerstwa rozwoju regionalnego, takiego zagrożenia nie ma. "Uważamy, że samorządy mają jeszcze rezerwy, a wiedza ta wynika z zainteresowania innymi programami finansowymi, w których wnioski o dofinansowanie kilkunastokrotnie przekraczają kwoty, jakimi te programy dysponują. Nie bez znaczenia jest też informacja, że zadłużenie samorządów zmalało" - dodał wiceminister.

Według informacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego łącznie w ramach budżetu unijnego na lata 2014-2020 Polska otrzyma 72,9 mld euro na realizację polityki spójności. Środki te mogą być wykorzystane na m.in. badania naukowe i ich komercjalizację, kluczowe połączenia drogowe (autostrady, drogi ekspresowe), rozwój przedsiębiorczości, transport przyjazny środowisku (kolej, transport publiczny), cyfryzację kraju (szerokopasmowy dostęp do internetu, e-usługi administracji) czy aktywizację zawodową.

Według wyliczenia ministerstwa programy regionalne będą łącznie dysponowały w skali kraju 28 mld euro, drugim co do wielkości budżetem będzie dysponował program Infrastruktura i Środowisko - ok. 24 mld euro. Ponad 7,6 mld euro będzie liczył program Inteligentny Rozwój, pozostałe środki będą w programach: Wiedza Edukacja Rozwój 3,2 mld euro, Polska Wschodnia 2 mld, Polska Cyfrowa prawie 2 mld i Pomoc Techniczna 560 mln euro.

"Kongres Samorządów Gmina 2013" organizowany jest przez Międzynarodowe Targi Poznańskie i dziennik "Rzeczpospolita", impreza towarzyszy Targom Gmina 2013 i salonowi Investfield 2013. Celem wydarzenia, w którym bierze udział kilkuset samorządowców, jest dyskusja na temat rozwoju regionów i stworzenie platformy do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami samorządów, administracji publicznej i biznesu.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.