Nowa era testów psychometrycznych

Testy psychometryczne od lat stanowią ważne narzędzie wykorzystywane podczas rekrutacji nowych pracowników i planowania ścieżek kariery tych obecnych. Jednak do tej pory działy HR korzystały z nich głównie w przypadku stanowisk wysokiego szczebla.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowa era testów psychometrycznych

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

6 lut 2014 14:50


Dzięki testom psychometrycznym jest możliwy wzrost efektywności zespołu oraz mniejsza rotacja pracowników. Mogą również obniżyć koszty zatrudnienia, a także pozwalają zidentyfikować kandydatów z największym potencjałem. Niektóre testy umożliwiają stworzenie dla organizacji modelu wspierającego proces rekrutacji oraz wybór najlepszych kandydatów. Prognozują efektywność na stanowisku oraz prawdopodobieństwo utrzymania kandydata w organizacji.

Testy Self Management Group, które wprowadziła firma Antal International, szczególnie duże zastosowanie mają w przypadku sił sprzedaży, które charakteryzują się dużą fluktuacją, a praca w nich wymaga odpowiedniego profilu psychologicznego. Narzędzie bada postawę wobec sprzedaży oraz pozyskiwania nowych klientów.

Dodatkowo jest skierowane do biznesu i czytelne dzięki opisowej formie raportu. Testy te pozwalają również ocenić potencjał menedżerski, dostarczają informacji o strukturze motywacji, jakości współpracy z innymi, nastawieniu do konfliktu oraz inteligencji emocjonalnej. Ponadto wskazują styl komunikacji, przyjmowanej strategii działania, podejścia do motywowania innych, rozwoju oraz preferowanego stylu feedback'u oraz mentoringu.

- Wyniki testu są zaprezentowane w sposób jasny i czytelny zarówno w raporcie dla pracodawcy, jak i odrębnym dla kandydata. Odpowiadają na pytanie, jakie są szanse na odniesienie sukcesu w danej specjalizacji przez badanego kandydata lub pracownika. Zawierają użyteczne wskazówki dotyczące rozwoju kariery dla osoby badanej, jak również jej menedżera - komentuje Małgorzata Pukropek, HR Project Leader w Antal HR Consulting.

Część organizacji używa narzędzi psychometrycznych w celu bardziej zaplanowanego i strategicznego podejścia do rozwoju osób na stanowiskach menedżerskich. Jednak koszty i konieczność dużego zaangażowania czasowego zniechęcały wielu pracodawców do korzystania z tego narzędzia. Test, którego wyniki są czytelne nawet dla laika, a inwestycja znacznie wpływa na optymalizację kosztów rekrutacji oraz zmniejszenie wskaźnika fluktuacji to przełom dla sposobu zarządzania zasobami ludzkimi w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.