PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Niskie bezrobocie wśród młodych wciąż wyróżnia nas w Europie

  • Autor: PAP/PSZ
  • 24 lis 2022 13:23

Polska jest na 4. miejscu w UE z liczbą najniższego wskaźnika bezrobocia wśród młodych ludzi - stwierdziła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Poinformowała, że wskaźnik ten wynosi 9 proc.

Niskie bezrobocie wśród młodych wciąż wyróżnia nas w Europie
Wskaźnik bezrobocia ludzi młodych w Polsce wynosi 9 proc. (fot. Svetlana Lazarenka / Shutterstock.com)
REKLAMA

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg wzięła udział w konferencji "Osoby młode na rynku pracy", która odbyła się w czwartek w Warszawie.

Jak zaznaczyła szefowa MRiPS, obecnie sytuacja na rynku pracy jest korzystna pomimo trudności, jakie Polska przeżywa od 2020 r. w związku z pandemią COVID-19. "Potężna interwencja państwa, która miała wtedy miejsce, a więc wsparcie w postaci tarczy antykryzysowej, w postaci tarczy finansowej, która była realizowana przez Polski Fundusz Rozwoju, czyli około 250 mld zł, zostało w ten sposób przekazane do firm, aby ratować miejsca pracy - bo to był główny cel" - zastrzegła.

Zobacz także: ZUS nie ma złudzeń. W funduszu od emerytur i rent będzie deficyt

Poinformowała, że w ten sposób udało się uratować około 8 mln miejsc pracy. "Mamy dzisiaj rok 2022, w międzyczasie kolejna tragiczna sytuacja, tocząca się za naszymi granicami wojna w Ukrainie, bezrobocie po korektach, jakich dokonał GUS, wynosi 5,1. To pokazuje, że to jest historycznie niskie bezrobocie, a jeśli chodzi o liczbę osób, które są bez pracy - których jest ok. 800 tys. - to od 30 lat jest to najniższa liczba" - zaznaczyła Maląg.

Rząd szykuje program "Gwarancja dla młodych"

Odnosząc się do sytuacji młodych na rynku pracy podkreśliła, że wskaźnik bezrobocia ludzi młodych w Polsce wynosi 9 proc. "Jesteśmy państwem, które jest na 4. miejscu w UE z liczbą najniższego wskaźnika bezrobocia wśród młodych ludzi" - mówiła.

Jak zaznaczyła, rząd chce stworzyć takie warunki, aby młodzi ludzie, którzy wchodzą na rynek pracy, mogli się na nim odpowiednio odnaleźć.

Minister Marlena Maląg (fot. Twitter MRPiPS)
Minister Marlena Maląg (fot. Twitter MRPiPS)

"Między innymi będzie realizowany program 'Gwarancja dla młodych' (...). Programem zostało objętych około 5 mln osób" - oceniła Maląg.

Czytaj również: Bardzo korzystne dla ojców zmiany w urlopie rodzicielskim. Nawet tydzień wolnego co roku

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niskie bezrobocie wśród młodych wciąż wyróżnia nas w Europie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA