PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Niskie bezrobocie: NBP podkreśla dlaczego wskaźnik spada

  • Autor: PAP/GP
  • 25 lip 2017 13:20

W pierwszym kwartale br. wzrosła liczba pracujących. Jednocześnie stopa bezrobocia obniżyła się do rekordowo niskiego poziomu. Wzrost popytu na pracę należy wiązać z przyspieszeniem tempa wzrostu gospodarczego na początku 2017 roku - wynika z raportu NBP.

Niskie bezrobocie: NBP podkreśla dlaczego wskaźnik spada
Narodowy Bank Polski (NBP) nie tylko koordynuje politykę monetarną, jest także ośrodkiem analitycznym makroekonomii kraju. (fot.:NBP/nbp.pl)
REKLAMA

• NBP opublikował we wtorek (25 lipca) raport o stanie polskiego rynku pracy.

• W myśl tego dokumentu na polskiej podaży i popycie pracy odbija się wzrost udziału osób pracujących najemnie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Został także odnotowany wyraźny wzrost liczby pracujących w usługach i przemyśle.

 

 

- W I kwartale 2017 r. wzrósł popyt na pracę i liczba pracujących. Choć częściowo można to tłumaczyć przyspieszeniem tempa wzrostu gospodarczego, skokowy wzrost dynamiki liczby pracujących r/r (w BAEL) wynikał także w dużym stopniu z efektów statystycznych i wyraźnego wyhamowania spadku zatrudnienia w rolnictwie indywidualnym. Zwiększył się również stopień wykorzystania dostępnych zasobów pracy, jak również udział wynagrodzenia czynnika pracy w łącznych dochodach w gospodarce - czytamy w "Kwartalnym raporcie o rynku pracy w I kw. 2017 r." opublikowanym we wtorek (25 lipca) przez Narodowy Bank Polski.

Wzrost przeciętnego zatrudnienia w I kwartale br. w sektorze przedsiębiorstw o 4,4 proc. r/r był wyższy niż w pozostałych gałęziach gospodarki.

Statystyki dotyczące liczby pracujących publikowane przez GUS nie uwzględniają jednak całej aktualnej podaży pracy w polskiej gospodarce, bowiem nie biorą pod uwagę znacznej części krótkoterminowych imigrantów, głównie z Ukrainy.

Szacunki wskazują, że przeciętnie w ciągu ub.r. liczba imigrantów wspomagających gospodarkę krajową mogła kształtować się w przedziale ok. 600 - 800 tys. osób. Przy tych założeniach imigranci stanowią zatem obecnie 4 - 5 proc. ogółu osób pracujących.

Odbija się pozytywnie praca najemna

Według raportu NBP najważniejszą zmianą strukturalną odnotowaną w pierwszych trzech miesiącach tego roku jest silny wzrost udziału osób pracujących najemnie, który wynikał ze wzrostu popytu na pracę i dążenia do stabilizacji zatrudnienia. Pracodawcy przeciwdziałają odejściom pracowników poprzez coraz częstsze zawieranie umów na czas nieokreślony, które wyraźnie wypierają umowy krótkoterminowe.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niskie bezrobocie: NBP podkreśla dlaczego wskaźnik spada

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA