Niepokojące wyniki badania: co trzecia osoba planuje zmienić pracę z powodu stresu

Jak wynika z globalnej ankiety Monster.com, stresujące środowisko pracy najbardziej przeszkadza Francuzom i Brytyjczykom - prawie połowa z nich odeszła z pracy, bo wykańczał je stres.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niepokojące wyniki badania: co trzecia osoba planuje zmienić pracę z powodu stresu

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

24 kwi 2014 11:20


Monster.com poprosił na swojej stronie użytkowników o odpowiedź na pytanie: „Czy stresujące warunki zmusiły Cię kiedykolwiek do zmiany miejsca pracy?".

Prawie 40 proc. respondentów odpowiedziało, że zrezygnowało ze stresogennej posady, a blisko jedna trzecia (32 proc.) poważnie myśli o złożeniu wymówienia z właśnie takich powodów. Pozostałe 28 proc. badanych nie rozważa zmiany pracodawcy, nawet w wyniku warunków niesprzyjających ich komfortowi psychicznemu.

Światowe porównanie

Stresujące środowisko pracy najbardziej przeszkadza Francuzom i Brytyjczykom - prawie połowa z nich odeszła z firmy, podając za powód przemęczenie stresem. Tylko 10 proc. francuskich respondentów nie planuje zmiany pracodawcy z takiego powodu. 44 proc. Kanadyjczyków i 42 proc. Amerykanów podjęło decyzję o zmianie pracodawcy właśnie z powodu stresu.

Najbardziej odporną narodowością okazali się mieszkańcy Indii - prawie 60 proc. z nich deklaruje, że nie zrezygnuje z posady, pomimo że 20 proc. z nich uznaje swoje zajęcie za zbyt obciążające psychicznie.

Najlepsze sposoby obrony

Stres w miejscu pracy ma różne przyczyny, a znalezienie odpowiedniego rozwiązania wymaga indywidualnego podejścia. To nieuniknione, że prędzej czy później zetkniemy się w pracy z sytuacjami wywołującymi dyskomfort psychiczny. Najważniejsze to w porę podjąć środki zaradcze.

- Niektóre problemy możemy rozwiązać samodzielnie w najprostszy sposób - pilnujmy zrównoważonego czasu pracy oraz róbmy codzienne przerwy w porze lunchu - radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Alternatywne rozwiązanie

Z drugiej strony, jeśli przyczyny stresu mają głębsze podłoże i są wywołane na przykład permanentnym brakiem porozumienia z przełożonym lub długotrwałym obciążeniem zbyt dużą liczbą obowiązków - warto rozważyć zmianę pracy.

- Podczas poszukiwania nowego zajęcia, pamiętaj o tym, co stresowało cię w poprzedniej firmie. Zbadaj kulturę organizacji, którą jesteś zainteresowany i na tej podstawie ustal oraz zweryfikuj swoje oczekiwania wobec potencjalnego pracodawcy - podpowiada Majewska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.