PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Niepewna przyszłość firm. Częściej będą zwalniać niż zatrudniać

  • Autor: AT
  • 9 gru 2019 17:00

Z roku na rok coraz mniej przedsiębiorstw z sektora MŚP deklaruje, że w przyszłości zwiększy u siebie liczbę rąk do pracy. Rośnie natomiast liczba tych, którzy etaty chcą redukować. Powodem może być m.in. słabsza sytuacja finansowa przedsiębiorstw oraz niepewna przyszłość. Pogorszenia swojej sytuacji spodziewa się co czwarta firma z sektora MŚP. Wpływ ma także niskie bezrobocie, które utrudnia pozyskanie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników oraz utrzymania ich w danym miejscu pracy - mówi Monika Masztakowska z Diners Club Polska.

Niepewna przyszłość firm. Częściej będą zwalniać niż zatrudniać
Adobe Stock
REKLAMA
  • Odsetek przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), którzy planują w najbliższym czasie zwiększyć zatrudnienie wyniósł 12,5 proc. 12 proc. sądzi, że będzie zmuszone redukować etaty - wynika z badania Diners Club Polska "Kondycja polskich MŚP".
  • O nowych rekrutacjach myśli 12 proc. mikro (zatrudniających do 9 pracowników) i 16 proc. małych przedsiębiorstw (między 10 a 49 pracowników) - czytamy w raporcie.
  • Na przeciwnym biegunie są firmy średnie (50-249 pracowników). Tylko 4 proc. z nich planuje zatrudniać w najbliższym roku, a aż 17 proc. rozważa redukcję etatów - wynika z badania.

Jedynie 12,5 proc. firm z sektora MŚP myśli o powiększaniu kadry pracowniczej. Prawie siedmiu na dziesięciu ankietowanych (68,5 proc.) szacuje, że przyszły rok będzie stabilny pod względem zatrudnienia. Kolejne 12 proc. przypuszcza natomiast, że w 2020 r. będzie zmuszone redukować etaty - wynika z raportu Diners Club Polska "Kondycja polskich MŚP".

Czytaj też: Płaca minimalna w górę. Dla jednych to powód do radości, dla innych do niepokoju

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Więcej zwolnień w MŚP

- Z roku na rok coraz mniej przedsiębiorstw deklaruje, że w przyszłości zwiększy u siebie liczbę rąk do pracy. Jeszcze dwa lata temu rekrutować nowych pracowników zamierzało aż 41 proc. badanych, w 2019 r. już prawie 4 razy mniej. Rośnie natomiast liczba tych, którzy etaty chcą redukować - w najbliższym roku takie plany ma 12 proc. firm z sektora MŚP. Dla 7 proc.badanych kwestia zatrudnienia w 2020 r. nadal stoi pod znakiem zapytania - powiedziała Monika Masztakowska z Diners Club Polska.

Plany kadrowe są różne w zależności od wielkości firmy. Jak pokazują badania Diners Club Polska, o nowych rekrutacjach myśli 12 proc. mikro (zatrudniających do 9 pracowników) i 16 proc. małych przedsiębiorstw (między 10 a 49 pracowników). Na przeciwnym biegunie są firmy średnie (50-249 pracowników). Tylko 4 proc. z nich planuje zatrudniać w najbliższym roku, a aż 17 proc. rozważa redukcję etatów. Zwolnienia planuje także 12 proc. mikro i 10 proc. małych firm.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niepewna przyszłość firm. Częściej będą zwalniać niż zatrudniać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA