Niepełnosprawni mogą zapomnieć o pracy w administracji publicznej?

- Bolączką jest niskie zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami w administracji publicznej - podkreśla pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych, Jarosław Duda. Niemniej jednak coraz więcej pracodawców zatrudnia takich pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niepełnosprawni mogą zapomnieć o pracy w administracji publicznej?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 lis 2014 19:02


Według danych podawanych przez pełnomocnika rządu ds. niepełnosprawnych Jarosław Duda - wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym w latach 2008-2013 wzrósł o prawie 2 proc., najbardziej w grupie osób z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - wzrost o prawie 4 proc.

Czytaj też: Firmy chętniej zatrudniają niepełnosprawnych. Doceniają ich zaangażowanie i pracowitość

Wzrosła też liczba pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, którzy są zarejestrowani w systemie refundacji PFRON - z ponad 9,2 tys. w 2008 r. do 19 tys. w 2013 r. oraz liczba pracodawców działających na otwartym rynku pracy - z 7 tys. do 17 tys. W tym czasie zmalała jednak liczba pracodawców na rynku chronionym - o ponad 35 proc.

- Coraz więcej pracodawców dostrzega, że osoby z niepełnosprawnościami są ważnym podmiotem na rynku pracy, może są nawet bardziej aktywnym i spełniającym oczekiwania - wyjaśnia pełnomocnik.

Jego zdaniem rząd chce dawać szansę wszystkim, którzy mogą dziś zatrudniać, nie tylko w zakładach pracy chronionej.

Duda mówi, że bolączką jest niskie zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami w administracji publicznej, w niektórych ministerstwach jest bliskie zeru. Według niego bariery są po jednej i po drugiej stronie.

Jak podkreśla - bywa, że osoba z niepełnosprawnością, dobrze wykształcona, która chciałaby pracować w administracji publicznej, rezygnuje z aplikowania o stanowisko, gdy dowiaduje się, jaki to jest poziom wynagrodzenia, uznaje go za niesatysfakcjonujący.

Czytaj też: Zatrudnianie niepełnosprawnych pozytywnie wpływa na wizerunek pracodawcy

W najtrudniejszej sytuacji jeśli chodzi o pracę są osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (wskaźnik zatrudnienia wynosi w tej grupie 4,1 proc.).

Ze sprawozdania dot. realizacji postanowień Karty Praw Osób Niepełnosprawnych wynika, że liczba osób z niepełnosprawnościami w Polsce maleje - chodzi o osoby ze stwierdzoną niepełnosprawnością.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.