PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Niemcy mają problem. Ich miasta już nie przyciągają imigrantów

  • Autor: PAP/AH
  • 21 lip 2022 10:04

Przez długi czas główne miasta Niemiec wydawały się nieubłaganie rosnąć, ale w 2021 roku skurczyły się drugi rok z rzędu - pisze tygodnik "Spiegel". Naukowcy z Centrum Badań Środowiskowych im. Helmholtza (UFZ) przeanalizowali dane z 15 największych niemieckich miast. W 2021 r. nastąpił tam spadek liczby ludności o 0,18 proc. Ich zdaniem miasta się kurczą bo spada imigracja oraz we wszystkich większych miastach liczba zgonów jest większa niż liczba urodzeń.

Niemcy mają problem. Ich miasta już nie przyciągają imigrantów
Fakt, że niektóre miasta się kurczą, wynika z gwałtownego spadku imigracji. fot. Pxhere
REKLAMA

W drugim roku pandemii stagnacja i kurczenie się wielkich miast nadal się utrzymywały, piszą naukowcy skupieni wokół socjologa miejskiego Dietera Rinka. Do 2019 roku miasta rozwijały się niemal bez wyjątku. W 2021 r., podobnie jak w 2020 r., nastąpił spadek liczby ludności o 0,18 proc.

Pomiędzy głównymi miastami występują wyraźne różnice. W Bremie straty w populacji potroiły się rok do roku. Również Kolonia straciła w 2021 r. ponad dwa razy więcej mieszkańców niż w 2020 r. Natomiast pięć dużych miast zdołało się rozwinąć: przede wszystkim Lipsk, a następnie Berlin, Hanower, Hamburg i Monachium.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zdaniem autorów fakt, że niektóre miasta się kurczą, wynika z gwałtownego spadku imigracji. Również we wszystkich większych miastach liczba zgonów rośnie bardziej niż liczba urodzeń. W 2020 r. oba zjawiska były jednak znacznie wyraźniejsze: w tym czasie nastąpił nawet 2,5-procentowy spadek urodzeń, podczas gdy liczba zgonów wzrosła o prawie pięć procent.

Obecnie trudno jest określić, jak wielki jest wpływ pandemii na rozwój miast, powiedział autor badania Rink. Jednak z powodu wojny Rosji na Ukrainie, Niemcy przeżywają obecnie silny napływ uchodźców. "W najbliższej przyszłości spodziewamy się również dalszej imigracji do dużych miast" - powiedział Rink. "Ale będzie ona na niższym poziomie niż przed pandemią i będzie miała charakter selektywny". Jednocześnie problemy na rynkach mieszkaniowych i wysokie czynsze w większości dużych miast hamują wzrost.

Naukowcy przeanalizowali trendy populacyjne w Berlinie, Hamburgu, Frankfurcie, Kolonii, Monachium, Lipsku, Dreźnie, Hanowerze, Duesseldorfie, Essen, Bremie, Stuttgarcie, Norymberdze, Dortmundzie i Duisburgu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy mają problem. Ich miasta już nie przyciągają imigrantów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA