PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Niemcy drenują Polskę z pracowników

 • Autor: JP
 • 11 sie 2016 12:05

• Niemieckie firmy chętnie prowadzą rekrutacje wśród polskich pracowników.
• Oferują wyższe wynagrodzenia, szkolenia i kursy języka.
• W tej sytuacji nie wszyscy są gotowi śpiewać "nie rzucim ziemi...".
• W samym 2015 r. do Niemiec wyjechało 148 tys. Polaków.

Niemcy drenują Polskę z pracowników
Adobe Stock
REKLAMA

Z danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w okresie od stycznia do czerwca tego roku 4 656 osób podjęło pracę poza miejscem zamieszkania w ramach bonu na zasiedlenie. Dlatego przedsiębiorcy tworzą nowe mechanizmy zachęcające do podróżowania za pracą.

– Nasza rekrutacja jest skierowana do kandydatów z całej Polski, ale przede wszystkim do osób, które mają problemy ze znalezieniem ofert na lokalnych rynkach pracy lub szukają lepszego standardu życia. Łączymy ze sobą elementy projektu migracyjnego wewnątrz kraju z podjęciem docelowego zatrudnienia na terenie Niemiec, które dziś stanowią najchętniej wybierany kierunek emigracji zarobkowej przez Polaków – podkreśla Agata Zdybicka, dyrektor w Work Service.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ze statystyk GUS wynika, że pod koniec 2014 r. u zachodniego sąsiada pracowało 614 tys. Polaków, którzy w ciągu dekady od wejścia do Unii Europejskiej przelali do kraju 11,75 mld euro.

– W pierwszej kolejności oferujemy zatrudnienie na umowę o pracę tymczasową, wynagrodzenie, akomodację i transport do Swarzędza, w którym kandydaci przez 8 tygodni będą przygotowywani w centrum szkoleniowym do podejmowania pracy. W ciągu 2 miesięcy przejdą kursy języka niemieckiego i specjalistyczne szkolenie na wózek widłowy. Po tym okresie zyskają już pierwsze uprawnienia i kompetencje, a także zostaną oddelegowani do pracy na okres 10 miesięcy w Niemczech. Po tym czasie wszyscy, którzy sprawdzą się na stanowisku pracy, mogą liczyć na bezpośrednie zatrudnienie u naszego klienta – dodaje Agata Zdybicka.

Przeszkoleni kandydaci trafią do projektu Imperial Logistic International w Bawarii. Kurs realizowany w Swarzędzu jest bezpłatny, a w czasie jego trwania uczestnicy będą otrzymywać wynagrodzenie. Pracownicy na czas szkolenia, jak i po rozpoczęciu pracy mają zapewnione zakwaterowanie oraz opiekę polskojęzycznego konsultanta. Rekrutacja jest prowadzona wśród osób posiadających prawo jazdy kategorii B i trwa do końca 2016 roku.

Brakuje rąk do pracy

Podaż pracy w Niemczech ma się zmniejszyć do 2030 r. z obecnych 42 mln do 37 mln – wynika z analizy Boston Consulting Group. Oznacza to, że niemieckie firmy mogą potrzebować w ciągu najbliższych 15 lat nawet 10 mln dodatkowych rąk do pracy. Nic więc dziwnego, że Zachód jest atrakcyjnym kierunkiem dla Polaków. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Niemcy drenują Polskę z pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jadwiga 2018-07-27 12:51:43

  W moim biurze, do rekrutacji pracowników, wykorzystujemy system CRM Kamflex. To innowacyjne narzędzie sprawdza się idealnie oraz zawiera wszystkie funkcje jakie są potrzebne do takich usług. Organizacja pracy jest efektywniejsza. Oprogramowanie daje nam możliwość filtrowania danych oraz dodawania parametrów w profilach klientów, a także pozwala na skuteczna segmentację bazy klientów. Dzięki tej aplikacji webowej wszystko mamy pod kontrolą. Pozdrawiam:)

 • yxyxy 2016-08-12 19:40:31

  Od razu widać u Niemców inne podejście. Zaproszą na kurs, nauczą języka - pełne przygotowanie. W Polsce pracodawcy już od kandydatów oczekują znajomości języka obcego, kwalifikacji i kilkuletniego doświadczenia. Nie pomyślą, żeby wykształcić sobie specjalistę.

 • rtyuh 2016-08-12 12:48:51

  Tu nie tylko chodzi o zarobki - Polska to poprostu słaby kraj do mieszkania - idziesz do pracy i musisz prosic tygodniami o umowe , pensje płacone sa z opóżnieniem i na raty , jak chcesz isc na urlop to ci szef powie że na twoje jest 10 innych chetnych - nie ma żadnej stabilizacji i normalnosci w tym kraju

 • Magda 2016-08-11 20:00:27

  Nie wszyscy są gotowi śpiewać "nie rzucim ziemi", ale nie wszyscy już chcą pracować za 1 350, czy nawet za 2 000 netto. Dlatego jakkolwiek by nie było, to to za 1 350 nie będziemy dorabiać dalej wyzyskiwaczy w ochronie.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA