Niedobór pracowników we Wrocławiu

Wrocław przyciąga coraz więcej firm z branży IT oraz sektora produkcyjnego. Metropolia wyrasta na zagłębie IT, które charakteryzuje się rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów oraz konkurencyjnością firm w pozyskiwaniu najlepszych pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niedobór pracowników we Wrocławiu

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

17 lis 2015 18:17


Rozwój lokalnego rynku IT oraz sektora produkcyjnego zainspirował firmę rekrutacyjną Hays Poland do przyjrzenia się bliżej relacjom panującym między pracodawcami a pracownikami na lokalnym rynku pracy.

Raporty z serii „Kapitał ludzki we Wrocławiu” przygotowane przez firmę rekrutacyjną Hays Poland we współpracy z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej powstały na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród wrocławskich firm z branż IT i przemysłowej oraz ich pracowników. Celem badania było określenie charakterystyki wrocławskiego rynku zarówno z perspektywy pracodawców, jak i specjalistów oraz znalezienie odpowiedzi na pytania: jakich umiejętności poszukują firmy? Czego od pracodawcy oczekują pracownicy?

IT

Pracodawcy jako główną cechę lokalnego sektora IT wymieniają jego duże nasycenie, które zwiększa konkurencyjność zarówno pod względem udziału w rynku, jak i rywalizacji firm o najlepszych pracowników.

To z kolei przekłada się na wzrost wymogów finansowych kandydatów oraz ich oczekiwania względem dodatków pozapłacowych – aż 71 proc. ankietowanych wskazało te dwa czynniki jako najistotniejsze przy wyborze pracodawcy.

Oczekiwania wrocławskich specjalistów IT odzwierciedlają powszechny trend panujący na polskim rynku pracy, zgodnie z którym sukces zawodowy jest równoznaczny z sukcesem finansowym – 68 proc. przebadanych pracowników jako największe oczekiwanie wobec życia zawodowego wskazało dobrobyt finansowy.

Co ciekawe, analizując te wyniki pod kątem samodzielności stanowiska zajmowanego przez respondentów, można zaobserwować, że aspekt finansowy jest najistotniejszy dla stażystów oraz specjalistów.

Niedobór specjalistów

Z perspektywy firm z sektora IT, lokalny rynek pracy obfituje w ekspertów z branży. Jest to możliwe dzięki istnieniu dużego zaplecza akademickiego oraz wysokiej jakości życia w mieście, co zachęca do relokacji zarówno profesjonalistów z regionu, jak i całej Polski.

Niemniej, nieustanny napływ przedsiębiorstw oraz jednoczesny wzrost zapotrzebowania na specjalistów IT sprawiają, że firmy nierzadko zmagają się z niedoborem pracowników. Wśród cech lokalnego rynku pracodawcy często wymieniają trudności w pozyskiwaniu wykwalifikowanych specjalistów IT, a w szczególności deweloperów z odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.