×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nie uciekniemy przed zmianą kwalifikacji. To stały trend, a nie chwilowa moda

Przebranżowienia są coraz bardziej widocznym zjawiskiem na rynku pracy. Pracownicy decydują się na zmiany nie tylko dlatego, że zmusza ich do tego zawodowa sytuacja, ale również z własnej woli. Rozwój staje się gorącym tematem w firmach.

Nie uciekniemy przed zmianą kwalifikacji. To stały trend, a nie chwilowa moda
Do 2020 roku o zmianie branży myśleli przede wszystkim ci, którzy nie do końca byli zadowoleni z dotychczasowej pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Choć przed pandemią niektórzy pracownicy decydowali się na przebranżowienie, to jednak skala tego zjawiska była mniejsza.
  • Pandemia przyspieszyła transformację cyfrową i stworzyła nowe możliwości, tym samym zachęcając ludzi do zmian.
  • Przebranżowienie nie jest związane z konkretną branżą, ale raczej z indywidualnymi predyspozycjami danego pracownika - szybciej na zmianę sektora zdecydują się ci, którzy doświadczyli wypalenia zawodowego lub przez dłuższy czas pozostawali bez pracy.

Do 2020 roku o zmianie branży myśleli przede wszystkim ci, którzy nie do końca byli zadowoleni z dotychczasowej pracy. Pandemia koronawirusa zmieniła podejście pracowników. Niektóre sektory zostały zamrożone, a ludzie musieli znaleźć pracę w innym zawodzie.

Anna Jurkiewicz, regionalny kierownik ds. outsourcingu w LeasingTeam Professional, potwierdza, że początki pandemii były ciężkim czasem dla wszystkich. Z jej obserwacji wynika, że lockdown odczuła przede wszystkim turystyka, gastronomia i retail. Tutaj sytuacja pracowników była najtrudniejsza.

- Na początku pandemii większość branż odczuła mocno spadki przychodów. Były one zauważalne również w agencjach pracy tymczasowej. Jednak to turystyka, gastronomia i retail najmocniej odczuwały długofalowe skutki pandemii. Dla pracowników oznaczało to brak stabilizacji, przestoje wraz z chwilowymi powrotami do pracy, a następnie znowu przestoje. Dlatego też całkiem spora liczba kandydatów próbowała się przebranżowić. W większości były to osoby, które wcześniej pracowały jako kelnerzy, kucharze, doradcy klienta w sklepach stacjonarnych. Poszukiwali głównie pracy biurowej, która kojarzyła im się ze stabilizacją, tym bardziej że w mediach nie było informacji, aby pracownicy biurowi byli zagrożeni – mówi Anna Jurkiewicz.

Lockdown odczuła przede wszystkim gastronomia (Fot. Nick Karvounis on Unsplash)
Lockdown odczuła przede wszystkim gastronomia (Fot. Nick Karvounis on Unsplash)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Nie uciekniemy przed zmianą kwalifikacji. To stały trend, a nie chwilowa moda

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Ojtam 2021-11-19 18:04:58

    "Bzdura jak mało która" Taki tekst piosenki 😂

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA