×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nie tylko Polska. Zachód Europy też potrzebuje pracowników z Ukrainy

2 miliony 125 tysięcy osób - tyle przekroczyło polsko-ukraińską granicę do 21 marca 2022 roku. W zdecydowanej większości są to kobiety, dzieci i osoby starsze, które przed wojną w Ukrainie postanowiły uciekać do Polski. Część zostanie w Polsce, część wyjedzie dalej. Zajmujące się rekrutacjami transgranicznymi agencje podkreślają - zainteresowanie pracą poza granicami Polski jest. Zarówno wśród obcokrajowców, jak i firm.

Nie tylko Polska. Zachód Europy też potrzebuje pracowników z Ukrainy
Kraje europejskie pracują nad uregulowaniem kwestii jak najprostszego zatrudniania Ukraińców (fot. PTWP)
REKLAMA
 • Choć znaczna część Ukraińców zamierza po zakończeniu wojny wrócić do domu, dziś nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak długo będzie trwała wojna z Rosją. Kluczowe jest zatem dostosowanie procedur dostępu do rynku pracy.
 • W Polsce ten proces uregulowała specustawa. Pozostałe kraje europejskie pracują nad uregulowaniem kwestii jak najprostszego zatrudniania Ukraińców. 
 • Wpływ wojny na Ukrainie na polski rynek pracy będzie jednym z wielu tematów poruszonych podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się pod koniec kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Rejestracja na wydarzenie trwa.

Po blisko miesiącu od rozpoczęcia wojny w Ukrainie administracja rządowa, samorządowa, organizacje pozarządowe czy firmy powoli zaczynają wchodzić z trybu awaryjnego w tryb z nakreślonymi procedurami. 

Spada liczba przekraczających polską granicę, uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy. Z wyliczeń Straży Granicznej wynika, że 22 marca do godz. 16.00 funkcjonariusze odprawili 16,6 tys. podróżnych. W porównaniu do 21 marca to spadek o 8 proc. (18,1 tys.). I takie spadki osób, które postanowiły uciec do Polski, zaobserwować można od kilku dni. 

Ci, którzy znaleźli się w Polsce, albo byli tu na chwilę i wybierali inne kierunki, albo postanowili w naszym kraju zostać i tu zorganizować życie na nowo. 

Na zachód do rodziny

Annę spotkaliśmy w Przemyślu. Do Polski przyjechała z miasta Dniepr. Z synem jechała dwa dni. Kolejne godziny podróży były przed nimi. 

– Jedziemy do córki, do Strasburga. Co dalej? Nie wiem. Chcemy pracować, dla nikogo nie chcemy być problemem – mówi.

Przeczytaj: Na granicy wszyscy mają nadzieję, że Polska to tylko chwilowy dom [REPORTAŻ]

Podobna sytuacja dotyczy Natalii, która w Ukrainie pracowała w firmie rekrutacyjnej. Do Polski uciekła do męża, który pracował w Warszawie. Razem podjęli decyzję wyjazdu do rodziny męża. Cel - Niemcy. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Nie tylko Polska. Zachód Europy też potrzebuje pracowników z Ukrainy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Olek 2022-04-08 13:53:19

  My Polacy mamy trudności ze znalezieniem pracy a dla UKRAIŃCÓW moment i już jest!!!!!!! POLSKA TO DZIWNY KRAJ poddany UKRAINIE !!!!!

  • inti 2022-04-09 16:47:30

   Jak masz zerowe kwalifikacje, to nawet twój pies cię wygryzie z pracy.

 • Ktosik 2022-04-03 18:50:15

  To nie są uchodźcy to są przesiedleńcy. Uchodźcy są w specjalnych ośrodkach i czekają na azyl. Tutaj Polska daje im wszystko bo są biedni potrzebujący. We Wrocławiu od wybuchu tej wojny pojawiło się strasznie dużo samochodów na ukraińskich tablicach i to samochodów z wyższej półki i o dziwo za kierownicami panowie którzy rzekomo nie mogą opuszczać Ukrain. Pod moim blokiem parkują 2 bmw7, 1 gls, 1 Range Rower. Nie są to stare auta tylko nówki.

  • Daro 2022-04-04 21:21:08

   U mnie pod blokiem to samo

  • Krzysztof 2022-04-04 22:17:07

   I bardzo dobrze jestem za tym żeby ktoś pracując uczciwie mógł korzystać z dóbr jakimi są min samochody. Ja mam Toyotę i w myśl waszych słów powinien trzymać ją w garażu żeby nikt nie osadzał mnie skąd ma na to pieniądze.

   • Ktosik 2022-04-05 12:19:07

    Możesz jeździć czym tylko chcesz. Toyotę trzymaj pod blokiem w garażu czy na balkonie mnie to o kant tyłka. Chodzi tylko o sam przekaz jaka to bieda i jak to ukraińscy panowie bronią kraju że tutaj tylko kobiety z dziećmi i starcy. Akurat mam też znajomych Ukraińców co mieszkają i pracują w Polsce od dawna i wystarczy też z nimi porozmawiać. Sami mówią że ci biedni Ukraińcy zostali tam a tu poprzyjezdzali ci bogatsi i sprytniejsi. Tych biednych oglądasz w TV jak siedzą po piwnicach. Teraz sobie pomysł że u nas jest ta sama sytuacja...uciekają ci bogaci a w pierwszej kolejności to elita rządząca a ci co nie mają pieniędzy zostają w kraju...

 • Rudy 2022-03-24 05:24:33

  Jestesmy z rosyjskiej firmy konsultingowej i oferujemy CODZIENNA promocje: 1000zl w gotowce  na dowolny cel dla pierwszych 50 osob. Haslo: "Nazywam sie Alexandra Matuszewska". Tel: +48172838707, +48324325533, +48511933921, +48717276428. Kazdy numer to jedna nagroda. Rudy.

 • Pol 2022-03-23 15:43:36

  Dajmy Niemcom pracowników Amy zostafmy sobie kobiety z d, iecimi i im płacimy za nic idajmy wszystko za frii

  • Romuald 2022-03-24 16:54:58

   Nie w Polsce zostaną osoby starsze i chore to dopiero byłby kaprys losu

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA