PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Nie tak szybko z tymi botami. Polacy dali do zrozumienia, co o nich myślą

  • Justyna Koc
    jk
  • 26 maj 2021 20:00

Jedynie co trzeci kandydat chce, aby sztuczna inteligencja podejmowała ostateczne decyzje o tym, kto dostanie pracę w danej firmie. Tyle samo osób niechętnie podchodzi do rekrutacji, które prowadziłaby AI.

Nie tak szybko z tymi botami. Polacy dali do zrozumienia, co o nich myślą
Coraz więcej firm decyduje się na użycie algorytmów sztucznej inteligencji jako wsparcia poszczególnych etapów lub nawet całego procesu rekrutacji (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Mniej niż połowa badanych (43 proc.) chce, aby rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzał bot.
  • Z kolei 44,5 proc. pozytywnie ocenia wstępną selekcję CV przez AI - wynika z badania Pracuj.pl
  • Polacy mało entuzjastycznie oceniają również pomysł kontroli wyników pracy przez sztuczną inteligencję. Pozytywnie to rozwiązanie ocenia 39 proc. osób.

Eksperci Pracuj.pl zapytali respondentów o to, jak zareagowaliby na informację o zaangażowaniu AI we wstępną selekcję CV kandydatów na stanowisko pracy, które ich interesuje. Jak się okazuje, w gronie osób zniechęconych do starań o pracę znalazło się 36 proc. badanych. Z kolei 43 proc. badanych nie zmieniłoby swojego nastawienia do rekrutacji, a co piąta osoba (21 proc.) byłaby nawet bardziej skłonna do aplikowania.

Czym innym jest jednak ogólny stosunek do wykorzystania sztucznej inteligencji w rekrutacji,
a czym innym ocena jej użycia do konkretnych celów. Okazuje się, że najmniejszy entuzjazm wykazywany jest wobec podejmowania przez AI ostatecznej decyzji o zatrudnieniu - takie działanie pozytywnie ocenia zaledwie 33,5 proc. badanych, niewiele mniej ma do niego negatywny stosunek (31,5 proc.). Niewiele mniej kontrowersji budzi prowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej online przez bota (43 proc. pozytywnych ocen) oraz wstępna selekcja CV przez AI (44,5 proc.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mniejsze kontrowersje budzi natomiast wsparcie AI przy przygotowaniu się do aplikowania - ponad połowa badanych pozytywnie ocenia możliwość otrzymania sugestii do treści CV od sztucznej inteligencji lub autouzupełnianie przez nią CV na podstawie dostępnych danych. Negatywnie do tych dwóch aspektów odnosi się nieco ponad co dziesiąty badany. Niemal równie rzadko Polacy artykułują wyraźnie negatywny stosunek wobec porad zawodowych od AI i botów rekrutacyjnych.

Źródło: Pracuj.pl
Źródło: Pracuj.pl

Ciekawe są również wyniki badania dotyczące kontroli wyników pracy przez sztuczną inteligencję, na podstawie analizy danych z komputera służbowego. Pytanie jako jedyne nie odnosiło się do kwestii rekrutacji – a do realizacji obowiązków. Respondenci w 39 proc. przypadków mieli pozytywne podejście do kontroli przez AI.

Sztuczna inteligencja w rekrutacji

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie tak szybko z tymi botami. Polacy dali do zrozumienia, co o nich myślą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA