Nie samą rekrutacją żyje rekruter

Choć 3 na 4 rekruterów najwięcej swojego czasu pracy nadal poświęca na prowadzenie procesów rekrutacyjnych, to już niemal połowa specjalistów ds. HR odpowiada także za strategiczne wspieranie biznesu firmy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nie samą rekrutacją żyje rekruter

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

23 mar 2015 11:32


Z badania „Raportowanie w HR” przeprowadzonego wśród HR-owców przez eRecruiter wynika, że aż 72 proc. rekruterów najwięcej czasu zawodowego poświęca na prowadzenie procesów rekrutacyjnych – od etapu ogłoszenia do zatrudnienia kandydata.

Drugim, najbardziej czasochłonnym zajęciem wskazanym przez przedstawicieli działów HR, jest współpraca z biznesem (44 proc.). Na trzecim miejscu znalazło się raportowanie (19 proc.).

Przygotowywanie raportów stanowi obowiązek specjalistów ds. HR w 65 proc. zapytanych przez eRecruiter firm. Służą one przede wszystkim bieżącej analizie wewnętrznej prowadzonych działań rekrutacyjnych (77 proc.), są prezentowane przed Zarządem (67 proc.) oraz przedstawiają status projektów osobom, które je zleciły (64 proc.).

Czytaj też: Rekrutacja w siedzibie firmy przy szklance wody? A gdyby tak wyjść w teren?

Różny jest też przedmiot raportu. 8 na 10 rekruterów raportuje status prowadzonych procesów, 66 proc. specjalistów ds. HR przedstawia liczbę kandydatów przypadających na poszczególne rekrutacje, a nieco ponad połowa respondentów podsumowuje efektywność źródeł pozyskiwania kandydatów (51 proc.).

- Menedżerom zarządzającym przedsiębiorstwami zależy na efektywności i optymalizacji pracy, a to jest możliwe tylko dzięki współpracy w ramach wewnętrznych struktur, a nie rywalizacji. Ta zmiana dotyczy także współpracy działów HR z biznesem. Obecnie rekruterzy to już nie tylko wykwalifikowani specjaliści w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, ale także osoby, które rozumieją działalność firmy, którą reprezentują, i wspierają ją w realizacji strategii biznesowej – mówi Marcin Sieńczyk, Business Development Director w eRecruiter.

Czytaj też: 10 oryginalnych pomysłów na to, jak znaleźć pracę

Rekruter za pan brat z Excelem

Jeśli spójrzmy na narzędzia wykorzystywane przez rekrutujących do przygotowywania raportów, to aż 93 proc. z nich używa się do tego celu MS Excel. Tylko w co piątej firmie analizy sporządza się przy pomocy specjalnych platform rekrutacyjnych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.