PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nie potrzebują etatu, ale elastyczności. Równowaga praca - życie prywatne zyskuje na znaczeniu

  • jk
  • 14 lis 2022 12:00

W przypadku atrakcyjnej oferty pracy aż 83 proc. specjalistów i menedżerów rozważyłoby pracę całkowicie zdalną zarówno w Polsce, jak i za granicą. W jakich polskich miastach chcieliby pracować?

Nie potrzebują etatu, ale elastyczności. Równowaga praca - życie prywatne zyskuje na znaczeniu
Średni procent oczekiwanego wzrostu wynagrodzenia w przypadku zmiany pracy przez specjalistów i menedżerów wyniósł 23 proc. (fot. Gregory Hayes/Unsplash)
REKLAMA
  • W czołówce miast najbardziej atrakcyjnych pod kątem relokacji od lat utrzymują się: Warszawa, Trójmiasto, Wrocław oraz Kraków.
  • Z raportu Antal wynika, że średni procent oczekiwanego wzrostu wynagrodzenia w przypadku zmiany pracy przez specjalistów i menedżerów wyniósł 23 proc.
  • Jako konieczne elementy nowej oferty pracy wymieniane są nie tylko wyższe wynagrodzenie (76 proc.), ale także możliwość pracy zdalnej (53 proc.).
  • Badanie pokazuje także, że pracownicy nie potrzebują umowy o pracę, lecz sprzętu, by móc pracować na własnych warunkach w firmie, która jest blisko na tyle, aby nie tracić czasu na dojazdy i która pozwala im na swobodne godziny pracy.

Atrakcyjność relokacyjna jest ważnym argumentem dla nowych inwestorów i wpływa przez to na rozwój gospodarczy. Badanie Antala “Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” pokazuje, że polscy specjaliści i menedżerowie są gotowi do relokacji, ale pod pewnymi warunkami.

Atrakcyjność relokacyjna polskich miast

W czołówce miast najbardziej atrakcyjnych pod kątem relokacji, które można określić jako lokalizacje pierwszego wyboru (powyżej 30 proc. wskazań), od lat utrzymują się: Warszawa, Trójmiasto, Wrocław oraz Kraków.

Czytaj też: Przyszłość mamy już dziś. Ten robot zastąpi człowieka w pracy

W 2022 najmocniej w rankingu podskoczyło zainteresowanie takimi lokalizacjami, jak: Katowice (o 8 pkt. proc.), Łódź (o 5 pkt. proc.), Poznań (o 4 pkt. proc.) oraz Bydgoszcz (o 4 pkt. proc.).

W przypadku zagranicy zainteresowana relokacją jest 1/3 specjalistów i menedżerów.

Źródło: Antal
Źródło: Antal

- W Polsce podnosi się poziom życia w wielu miastach. Rośnie też mobilność pracowników i coraz więcej kandydatów jest w stanie się relokować do innego miasta ze względu na atrakcyjną ofertę pracy. 42 proc. wybrałoby jako najbardziej pożądany kierunek Warszawę, która postrzegana jest jako centrum biznesu i hub technologiczny przyciągający inwestorów, kapitał oraz talenty z całego świata. Jednym z najszybciej rozwijających się obszarów gospodarczych w Warszawie jest między innymi sektor IT. Coraz większy wpływ i znaczenie na popularność stolicy ma także rozwój branży FinTech. Według raportu Cashless aż 39 proc. ze wszystkich polskich fintechów ma swoje centrale właśnie w Warszawie - komentuje Weronika Kamińska, konsultant Antal, IT Services.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie potrzebują etatu, ale elastyczności. Równowaga praca - życie prywatne zyskuje na znaczeniu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA