PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nie ma komu montować pompy ciepła. Firmy mają problemy z rekrutacją

  • jk
  • 2 sty 2023 13:37

Zaburzone łańcuchy dostaw i trudności w dostępie do komponentów to niejedyne problemy, które dotykają producentów i użytkowników pomp ciepła. Wyzwaniem jest także brak wykwalifikowanych techników, który może utrudnić dalszy rozwój tego rynku.

Nie ma komu montować pompy ciepła. Firmy mają problemy z rekrutacją
Sposobem na zwiększenie liczby instalatorów pomp ciepła może być także pomoc w przekwalifikowaniu specjalistów z innych branż (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Szacuje się, że na polskim rynku brakuje co najmniej kilkudziesięciu tysięcy instalatorów. 
  • Montaż pomp ciepła wymaga odpowiednich kompetencji. Instalator powinien mieć wiedzę z takich obszarów budowlanych, jak elektryka, hydraulika, automatyka, ciepłownictwo czy chłodnictwo.
  • Sposobem na zwiększenie liczby instalatorów pomp ciepła może być także pomoc w przekwalifikowaniu specjalistów z innych branż.

Według najnowszych prognoz sprzedaż pomp ciepła w Polsce w 2022 r. może sięgnąć nawet 200 tys. urządzeń. W Niemczech przewiduje się sprzedaż 230-250 tys. pomp ciepła. Jednocześnie niemiecki rynek szacuje swoje zapotrzebowanie na specjalistów na dodatkowe 100 tys. instalatorów. W Polsce brakuje dokładnych danych dotyczących pożądanej liczby monterów. Jednak porównując wyniki sprzedaży w obu państwach, można jednak założyć, że na polskim rynku brakuje co najmniej kilkudziesięciu tysięcy instalatorów. A o dobrych specjalistów nie jest łatwo.

W przeciwieństwie do fotowoltaiki montaż pomp ciepła wymaga bardziej rozległych kompetencji. Instalator powinien mieć wiedzę z takich obszarów budowlanych jak: elektryka, hydraulika, automatyka, ciepłownictwo czy chłodnictwo. Jest to o tyle ważne, że instalacja pompy ciepła wiąże się z dużą ingerencją w budynek i integracją z jego obiegami elektrycznymi i grzewczymi. Nieprawidłowy montaż może spowodować zwiększone koszty użytkowania, niedogrzanie budynku czy powtarzające się awarie.

Odpowiednie przeszkolenie to podstawa

Jedną z kluczowych kwestii pozostaje właściwe przeszkolenie instalatorów. Obecnie monter może uzyskać dwa, niezwiązane z konkretnymi producentami certyfikaty, potwierdzające jego umiejętności. Jednym z nich jest certyfikat instalatora OZE o specjalności pompy ciepła, wystawiany przez Urząd Dozoru Technicznego. Drugi wystawiany jest przez Europejski System Szkoleń i Certyfikacji Instalatorów Pomp Ciepła (EUCERT). Uzyskanie takich uprawnień to niekiedy koszt ponad 2 tys. złotych, co może utrudnić rozpoczęcie kariery.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie ma komu montować pompy ciepła. Firmy mają problemy z rekrutacją

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA