Nie ma jutra bez komputra czyli o popycie na speców od IT

Gospodarka, niezależnie od koniunktury, potrzebuje "budowniczych cyfrowego świata", tak jak kiedyś potrzebowała cieśli i murarzy. Zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT wciąż rośnie, bo szuka ich coraz większa liczba krajowych firm a do tego dochodzą zagraniczne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nie ma jutra bez komputra czyli o popycie na speców od IT

PODZIEL SIĘ


Autor: Artur Ragan

30 wrz 2013 11:05


W kraju coraz mniejsze firmy chcą się rozwijać dzięki wykorzystaniu narzędzi IT, zarówno rozwijając własne jak i adaptując zewnętrzne oraz za sprawą wejścia w e-commerce. Tego nie sposób zrobić bez własnych zasobów IT lub stosowania zaawansowanych rozwiązań outsourcingowych.

Nic dziwnego, że udział firm outsourcingu IT w rynku pracy tego sektora rośnie z każdym rokiem. Ponadto rynek aplikacji mobilnych rozwija się bardzo szybko stąd zapotrzebowanie na specjalistów od Androida i iOS.

Praca szuka programisty

To wszystko i kilka innych czynników sprawia, że ofert pracy dla deweloperów i testerów oprogramowania, programistów (Java, .NET czy C++) i wdrożeniowców przybywa. A np. analityków - nie szuka się już poprzez ogłoszenia, tylko drogą bezpośrednich poszukiwań i dzięki networkingowi. Oni zresztą rzadko szukają pracy. To praca szuka ich.

Rekrutacje utrudnia fakt, że coraz częściej wolą oni działać na własny rachunek i etat zwykle nie jest dla nich niczym szczególnie atrakcyjnym. To sprawia, że oczekiwania finansowe, zamiast obniżać się wraz z podażą, rosną albo tkwią od kilku lat na tym samym poziomie.

Nasi górą

Firmy zatrudniające speców od IT pojawiają się w Polsce nieprzerwanie od kilkunastu lat a ich napływ w dobie kryzysu wręcz się nasila. Zagraniczni pracodawcy przenoszą centra obsługi chcąc zmniejszyć koszty funkcjonowania biznesu. Jednak wybierają Polskę nie tylko z powodu niższych kosztów pracy.

Specjaliści IT z Polski zdobyli już renomę pracując za granicą, więc menedżerowie w centralach międzynarodowych firm w Metzu czy Hadze podejmują decyzje na podstawie osobistego przekonania do jakości pracy Polaków. Popyt więc nie maleje a z podażą wcale nie jest lepiej.

Liczna grupa poszukiwanych w Polsce fachowców co roku przenosi się na zachód widząc tam lepsze perspektywy rozwoju. Większość z nich pytana o datę powrotu, wzrusza ramionami.

SSC, własna firma albo emigracja?

Oferty w centrach usług wspólnych są przeznaczone głównie dla młodych, którzy dopiero zdobywają doświadczenie. Trzeba się więc tylko cieszyć, że w kraju pojawi się więcej ofert pracy w tym sektorze, co ograniczy ich exodus za granicę.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Mike 2013-10-09 18:43:55

Co za bezczelny artykuł. Autor chyba sam się urwał z prowincjonalnej uczelni , że tak nienawidzi ludzi , którzy dobrze napisali matury i mogą studiować w lepszych uczelniach. Zero znajomości w temacie i wiele złej woli. "Dopóki nie nasyci się rynek, nie ma mowy o poprawie sytuacji." - z informatyką wiążą się jedyne zawody w Polsce ,gdzie można jeszcze znaleźć pracę ,a pracodawca nie wyzyskuje pracowników (bo jeśli się komuś coś nie podoba to do widzenia).