×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nauczyciele bardziej deficytowi niż programiści

  • Autor: PAP/AH
  • 3 sty 2023 7:18

Choć w Barometrze Zawodów 2023 liczba profesji deficytowych w skali całego kraju zmniejszyła się do 27 z 30 w minionym roku, to silne niedobory w niektórych specjalizacjach utrudnią działalność firm.

Nauczyciele bardziej deficytowi niż programiści
fot. Pixabay
REKLAMA
  • Kierowcy ciężarówek i TIR-ów, pielęgniarki i położne oraz psycholodzy i psychoterapeuci - to najbardziej deficytowe grupa zawodowe w Polsce - z niedoborem kandydatów notowanym w największej liczbie powiatów w kraju.
  • Tak wynika z tegorocznego Barometru Zawodów, którego dane "Rzeczpospolita" opisuje we wtorek.
  • Na krajowej liście deficytowych zawodów zwraca uwagę brak specjalistów IT, Z kolei są aż wśród 27 deficytowych w tym roku zawodów są aż trzy grupy nauczycieli.

Według prognozy zapotrzebowania na pracowników w wybranych zawodach, którą od kilku lat opracowuje Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, rozpoczynający się 2023 r. będzie drugim z rzędu bez profesji, która byłaby nadwyżkowa w skali całego kraju.

Natomiast - wskazuje "Rz" - pogorszenie koniunktury, związane także z wysoką inflacją, sprawiło, że krajowa lista zawodów deficytowych, w których będzie brakować kandydatów do pracy, skróciła się w tym roku z 30 do 27. Nadal jednak jest na niej wiele specjalności, których niedobór utrudni firmom prowadzenie biznesu, pogarszając też jakość edukacji i opieki zdrowotnej.

czytaj także: Niż demograficzny spowoduje czystki w szkołach. Do zwolnienia nawet 100 tys. nauczycieli

Gazeta opisuje, że niedobór kierowców ciężarówek i TIR-ów, których poszukuje nie tylko branża logistyczna i kurierska, ale też sektor turystyczny, będzie w tym roku dotykał pracodawców w 363, czyli w niemal 96 proc., powiatach. Przy czym w niemal co czwartym jest oceniany jako duży.

Praktycznie w całej Polsce (w niemal dziewięciu na dziesięć powiatów) brakuje też pielęgniarek i położnych, przy czym w 84 powiatach deficyt kandydatek do tej ciężkiej i nie najlepiej płatnej pracy jest oceniany jako bardzo duży.

Pandemia nasiliła też niedobór lekarzy, deficytowych w 321 powiatach, i sprawiła, że w ubiegłym roku do grupy zawodów dotkniętych silnym niedoborem kadr trafili też psycholodzy i psychoterapeuci. "Pogorszenie kondycji psychicznej Polaków, nasilone w minionym roku przez wojnę w Ukrainie i kryzys inflacyjny, zwiększa z roku na rok zapotrzebowanie na tych specjalistów, których niedobór jest odczuwalny w 329 powiatach" - podkreśla gazeta.

czytaj także: Nauczyciele odchodzą z pracy i zmieniają branżę. Firmy przyjmą ich z otwartymi ramionami

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Nauczyciele bardziej deficytowi niż programiści
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • fff 2023-01-03 12:10:08

    Bardzo dobrze, to zwiększy presję płacową na pracodawcę. Niestety inflacja tak ma.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA