×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nastroje na rynku pracy ciągle dobre. Ale nie wśród wszystkich

  • Autor: PAP/AKC
  • Opublikowano: 28 lip 2022 14:43

Ponad połowa pracujących dobrze ocenia sytuację w swoim miejscu pracy; większość nie spodziewa się zmian na gorsze - wynika z badania CBOS z początku lipca. W porównaniu z czerwcem nie odnotowano większych zmian w nastrojach.

Nastroje na rynku pracy ciągle dobre. Ale nie wśród wszystkich
Możliwość utraty obecnie wykonywanej pracy bierze pod uwagę co piąty pracujący zarobkowo (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W opracowaniu badania przypomniano, że w czerwcu odnotowano dość wyraźne pogorszenie ocen aktualnej sytuacji w zakładach pracy.
  • W lipcowym sondażu nieznacznie zmalał udział osób postrzegających obecną sytuację w swoim miejscu pracy jako dobrą (z 58 do 56 proc.). Przybyło (z 30 proc. do 32 proc.) ankietowanych opisujących ją jako "ani dobrą, ani złą".
  • Tak samo jak miesiąc temu co dziesiąty pracujący zarobkowo sytuację w swoim miejscu pracy określił jako złą.

Postrzeganie sytuacji w zakładzie pracy wiąże się z oceną warunków materialnych własnego gospodarstwa domowego. Zadowoleni z warunków bytowych z reguły dobrze oceniają sytuację w swoim miejscu pracy (67 proc.), żyjący w złych warunkach częściej wypowiadają się o niej negatywnie (39 proc.) niż pozytywnie (22 proc.).

Większość badanych przez CBOS (62 proc., o 2 pkt proc. więcej niż w czerwcu) sądzi, że w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy sytuacja w ich miejscu pracy nie zmieni się. Pogorszenia spodziewa się 16 proc. pracujących zarobkowo, a poprawy - 14 proc., podobnie jak przed miesiącem.

Czytaj też: Oni nie mają powodu do wstydu. Ponad tysiąc firm podjęło odważną decyzję

Możliwość utraty obecnie wykonywanej pracy bierze pod uwagę co piąty pracujący zarobkowo. Jak zaznaczono, od marca ten odsetek utrzymuje się na stabilnym poziomie. Ponad trzy czwarte (76 proc.) deklaruje mniejsze lub większe poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia.

W opracowaniu zauważono, że częściej z możliwością utraty obecnego zatrudnienia liczą się ludzie młodzi, do 24 roku życia (36 proc.) oraz mieszkańcy największych miast (34 proc.), a więc - jak można sądzić - osoby bardziej mobilne zawodowo.

Punkt widzenia zależy... od położenia 

Nieco gorzej niż w czerwcu wypadła ocena sytuacji na lokalnym rynku pracy. Odsetek badanych uważających, że w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć pracę zmniejszył się z 76 proc. do 72 proc. Większość z tych osób (co stanowi 55 proc. ogółu badanych) sądzi, że można tam wprawdzie znaleźć jakąś pracę, ale trudno jest o pracę odpowiednią. Negatywnie sytuację na lokalnym rynku pracy ocenia ogółem 17 proc. ankietowanych (w czerwcu 16 proc.).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nastroje na rynku pracy ciągle dobre. Ale nie wśród wszystkich
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA