Największy skok liczby ofert pracy w pierwszym kwartale w branżach niszowych

W pierwszym kwartale roku na rynku pracy nastąpił duży wzrost ofert pracy nie tylko w takich województwach jak lubuskie czy podkarpackie, ale i w niszowych branżach - wynika z analizy Praca.pl.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Największy skok liczby ofert pracy w pierwszym kwartale w branżach niszowych

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

14 kwi 2016 19:17


Choć nadal prym w liczbie ogłoszeń rekrutacyjnych wiedzie mazowieckie, małopolskie i dolnośląskie (ponad 30 proc. wszystkich ogłoszeń publikowanych w serwisie Praca.pl), to w takich województwach jak lubuskie, opolskie czy podkarpackie mocno wzrosła liczba publikowanych ofert pracy względem analogicznego okresu 2015 roku (lubuskie – wzrost o 86 proc., opolskie - wzrost o 80 proc., podkarpackie – wzrost o 62 proc.).

Sprzedaż, IT oraz księgowość dominują na rynku

Patrząc pod kątem udziału konkretnych branż w rekrutacji, nic się nie zmienia już od dłuższego czasu. Najbardziej poszukiwani są pracownicy działów sprzedaży i obsługi klienta. Tego sektora dotyczy aż 27 proc. ogłoszeń. Drugą w kolejności branżą jest IT (13 proc. ogłoszeń) oraz księgowość i audyt (10 proc.).

Boom w niszowych branżach

W niektórych bardziej niszowych branżach liczba ofert pracy wzrosła nawet o około 100 proc. (organizacje pozarządowe – 130 proc., budownictwo i geodezja – 108 proc., franczyza – 96 proc.). Odnotowano także wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników fizycznych (wzrost o 84 proc.) i w obszarze rolnictwa oraz ochrony środowiska (wzrost o 80 proc.).

Praca biurowa i obsługa klienta nadal popularna

Analizując pierwszy kwartał 2016 pod kątem tego, jakich ofert poszukiwali pracownicy widać wyraźnie, że kandydaci do pracy dopasowują się do oczekiwań pracodawców i najczęściej również szukają ofert w zakresie sprzedaży czy obsługi klienta. Pierwsze miejsce w rankingu najbardziej poszukiwanych ofert pracy zajęło jednakże stanowisko specjalisty ds. administracyjnych, o które, w związku z nieco mniejszą ilością ogłoszeń niż rok temu (spadek o 40 proc.), może być nieco ciężej.

A oto top 5 poszukiwanych ofert pracy:

Trzeba znać języki

Rosną za to wymagania pracodawców jeśli chodzi o znajomość języków obcych wśród osób poszukujących zatrudnienia. W 63 proc. ogłoszeń pojawia się wymóg języka angielskiego, w prawie 25 proc. niemieckiego, 9 proc. francuskiego, 6 proc. czeskiego i 5 proc. włoskiego.

Analizując ogłoszenia ilościowo, najbardziej cieszyć powinni się romaniści (w porównaniu do 1 kwartału 2015 roku o 222 proc. wzrosła liczba ogłoszeń z wymogiem języka włoskiego i o 129 proc. hiszpańskiego). Ponad 10-procentowy wzrost zanotowały też języki północne: norweski -141 proc., fiński – 119 proc., szwedzki – 122 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.