PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Największy paradoks rynku pracy. Jak mu zaradzić?

  • Justyna Koc
    jk
  • 13 kwi 2015 6:59

Deficyt talentów to problem, z którym borykają się pracodawcy na całym świecie. Dlatego, chociaż firmy mają wolne wakaty, bezrobocie rośnie.

Największy paradoks rynku pracy. Jak mu zaradzić?
Fot. fotolia
REKLAMA

Według badania „Global Talent Competitiveness Index”, przeprowadzonego przez Adecco w porozumieniu z Singapurskim Instytutem Zarządzania Zasobami Ludzkimi problem z niedopasowaniem umiejętności kandydatów do wymagań rynku pracy dotyka pracodawców na calym świecie. Aż 8,4 milionów stanowisk jest nieobsadzonych ze względu na niedopasowanie geograficzne lub edukacyjne.

Z powodu rozwoju nowych technologii problem ze znalezieniem pracy będzie się tylko pogłębiał.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Jak wskazuje badanie zrealizowane przez Adecco, w Chinach do 2020 r. może zabraknąć 20 milionów pracowników z wyższym wykształceniem. W Indonezji do 2030 r. ta liczba może wynieść aż 113 milionów. W Stanach Zjednoczonych brakuje pracowników na 4,7 mln stanowisk, a w Europie 3,7 mln stanowisk pozostaje nieobsadzonych, w tym w Niemczech brakuje 90 tys. inżynierów – mówi Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland.

Czytaj też: Polscy inżynierowie to wielcy specjaliści od procesu produkcji. "Wizytują fabryki w Chinach i USA..."

Na brak inżynierów narzekają również polscy pracodawcy. Zdaniem Tomasza Szpikowskiego, prezesa Bergman Engineering, w Polsce brakuje ok. 12 tys. inżynierów w wielu branżach, m.in. motoryzacyjnej, lotniczej czy energetycznej.

– Jeszcze w latach 2005-2010 pozyskać inżyniera nie było trudno. Teraz to prawdziwe wyzwanie – mówi Aleksandra Zwolnik-Kluba z firmy Mentor Graphics.

Z powodu luki na rynku pracy, firmy decydują się na zatrudnianie świeżo upieczonych absolwentów, mimo że muszą się oni jeszcze wiele nauczyć.

– Od 2005 r. współpracujemy z Politechniką Śląska i stąd pozyskujemy inżynierów. Zatrudniamy ponad 200 osób, z czego 90 proc. załogi stanowią osoby, które skończyły studia na tej uczelni – mówi Aleksandra Zwolnik-Kluba. – Staramy się nawiązywać kontakt ze studentami drugiego czy trzeciego roku studiów. Organizujemy kursy, uczestniczymy w targach pracy, oferujemy staże.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Największy paradoks rynku pracy. Jak mu zaradzić?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA