PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Największe wyzwanie to przygotowanie młodych do wejścia na rynek pracy

  • Autor: PAP/JP
  • 21 cze 2022 15:40

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni wskazywał, że największe wyzwania na rynku pracy, to podnoszenie kompetencji i kwalifikacji w przygotowaniu młodych ludzi do pracy. Dodatkowym wyzwaniem jest też brak rąk do pracy w branżach, w których zatrudniano pracowników z Ukrainy.

Największe wyzwanie to przygotowanie młodych do wejścia na rynek pracy
Stanisław Szwed (fot. PTWP)
REKLAMA

We wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed wziął udział w panelu dyskusyjnym pt. "Włączenie społeczno-zawodowe młodzieży - instytucjonalne formy wsparcia - wyzwania i perspektywy w świetle doświadczeń OHP" na Forum Wizja Rozwoju w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni.

Psycholog Wiesław Poleszak powiedział, że w ostatnich latach pogorszyła się kondycja psychiczna dzieci i młodzieży, a pandemia koronawirusa nasiliła jeszcze ten proces i wstrząsnęła edukacją. Jego zdaniem wojna w Ukrainie również powoduje u młodych dodatkowy stres.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed podczas swojego wystąpienia podkreślił, że przez 25 lat wskazywano, że Ochotnicze Hufce Pracy powinno się zlikwidować, a jego zdaniem, nie może być takiej decyzji. "Jest potrzeba, że taka instytucja musi być w naszym kraju oraz dostosowania się do nowych warunków" - mówił Szwed i dodał, że jego zdaniem przed OHP jest przyszłość.

Szwed podkreślił, że Ochotnicze Hufce Pracy się zmieniają, bo z wcześniejszych czasów przyjęło się, że do OHP trafiają trudne, czasami z patologicznych rodzin dzieci. "Dzisiaj ta sytuacja jest zupełnie inna. Mogą tam trafić dzieci z bardzo dobrych rodzin, które sobie po prostu nie radzą w dzisiejszym świecie, w dzisiejszej rzeczywistości. Trzeba przygotować je edukacyjnie i zawodowo, żeby mogły podjąć pracę" - powiedział Szwed.

Wiceminister Szwed pytany o najważniejsze wyzwania na rynku pracy podkreślił, że jest zadowolony z niskiego bezrobocia w Polsce. "Na pewno dużym wyzwaniem jest kwestia kompetencji i kwalifikacji przygotowywania właśnie młodych ludzi do tego, że obecnie jedno wykształcenie i wiedza nie wystarcza" - mówił Szwed i dodał, że kolejny wyzwaniem są branże, w których brakuje rąk do pracy, bo przed wojną w Ukrainie Polska posiłkowała się w niektórych branżach właśnie pracownikami z Ukrainy. Podkreślił, że obecnie w Polsce jest więcej kobiet z Ukrainy, a w takich branżach, jak transport, czy budownictwo brakuje pracowników z Ukrainy.

 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Największe wyzwanie to przygotowanie młodych do wejścia na rynek pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA