Najwięcej pracy dla programistów i inżynierów

W ubiegłym roku na portalu monsterpolska.pl zostało opublikowanych najwięcej ofert pracy z kategorii IT / Programowanie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Najwięcej pracy dla programistów i inżynierów

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (Paweł Szygulski)

wnp.pl

19 lut 2015 19:03


Liczba ofert pracy z kategorii IT/Programowanie dynamicznie rosła od początku 2014 roku. W ujęciu rocznym ich liczba zwiększyła się ponad dwukrotnie. Udział procentowy w całej puli ofert opublikowanych bezpośrednio przez pracodawców oscylował na średnim poziomie 23 proc. Koniec roku i ostatni kwartał przyniósł największe zapotrzebowanie na specjalistów IT/ Programowania.

Na tej podstawie można przypuszczać, że obecny rok będzie równie dobry dla tej kategorii. O stabilności tego sektora świadczy również fakt, że inwestycje firm w nowoczesne technologie stają się koniecznością aktywnego rozwoju biznesu oraz ugruntowania pozycji na konkurencyjnym rynku. Stąd coraz wyższe zapotrzebowanie na wysoko wyspecjalizowanych pracowników - zwłaszcza programistów oraz inżynierów oprogramowania.

Drugie miejsce w ubiegłorocznym podsumowaniu portalu monsterpolska.pl przypadło kategorii Obsługa Klienta. I tutaj odnotowano zmianę w porównaniu z rokiem 2013, w którym to na tej pozycji znalazła się kategoria Finanse/ Księgowość/ Bankowość. Zainteresowanie pracodawców specjalistami z tej dziedziny kształtowało się na poziomie 17 proc., a w IV kwartale 2014 roku wyraźnie wzrosła liczba ofert pracy dla pracowników z tej kategorii. Firmy poszukiwały przede wszystkim doradców klienta oraz pracowników działu obsługi klienta.

W TOP 3 znalazła się jeszcze kategoria Logistyka/ Zakupy/ Transport, a popyt na specjalistów wyniósł średnio 15 proc. Branża zanotowała największy skok w okresie od kwietnia do czerwca 2014 roku, kiedy to liczba ofert pracy potroiła się.

Z kolei kategoria Sprzedaż / Sprzedaż detaliczna zanotowała dynamiczny wzrost w ostatnim kwartale 2014 roku, odrabiając straty po nieco słabszych początkach roku. Ostatecznie oferty pracy dla Sprzedawców uplasowały się na czwartym miejscu rankingu, stanowiąc 10 proc. całościowej puli.

- Wyniki analizy portalu monsterpolska.pl pozwalają optymistycznie patrzeć na perspektywy rynku pracy w Polsce w 2015 roku. Rozwijający się sektor nowoczesnych technologii gwarantuje stałe zapotrzebowanie na specjalistów IT i ta grupa zawodowa, tak jak i w ubiegłych latach, nie będzie mogła narzekać na brak pracy. W tym przypadku to pracodawcy mają ogromne problemy ze znalezieniem pracowników - tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.