×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Najważniejsze kompetencje przyszłości. Jeśli jesteś w tym dobry, pracę znajdziesz od ręki

 • AKC
 • 26 kwi 2022 20:00

Jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Kompetencje pracowników dziś i jutro", na polskim rynku pracy coraz wyraźniej widać, jak trudno firmom znaleźć pracowników o odpowiednich kompetencjach. Coraz częściej znaczenia nabierają umiejętności zawodowe, które są sprzężone z predyspozycjami społecznymi i psychologicznymi pracownika. Wyzwaniem w tym kontekście staje się postępujące utechnicznienie pracy, starzenie się społeczeństwa, korzystanie z nowych narzędzi komunikacyjnych oraz nowych form organizacji firm.

Najważniejsze kompetencje przyszłości. Jeśli jesteś w tym dobry, pracę znajdziesz od ręki
Umiejętność działania w sytuacji niepewności to według ogółu przedsiębiorstw najważniejsza kompetencja przyszłości (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Z przeprowadzonego przez PIE badania wynika, że aż 72 proc. firm nie inwestowało w kapitał ludzki w 2021 r. i nie planuje takiego przedsięwzięcia w 2022 r. Jednocześnie aż 91 proc. spośród przebadanych wskazało, że trudności w pozyskiwaniu pracowników o odpowiednich kompetencjach stanowią barierę w ich działalności.
 • Na niewystarczający poziom kompetencji specjalistycznych wskazało 45 proc. firm. 48 proc. pracodawców za deficytową kompetencję uważa kreatywność, a 41 proc. współpracę z innymi polegającą na łatwości realizowania zadań w ramach pracy grupowej.
 • Za najważniejszą kompetencję przyszłości badani uznali umiejętność działania w sytuacji niepewności - wynika z raportu PIE „Kompetencje pracowników dziś i jutro”.

Aż 91 proc. spośród przebadanych przez Polski Instytut Ekonomiczny firm wskazało, że trudności w pozyskiwaniu pracowników o odpowiednich kompetencjach stanowią barierę w ich działalności. To dużo, zwłaszcza zważywszy na to, że w obecnej sytuacji optymalne zarządzanie kompetencjami przez firmy jest szczególnie istotne, gdyż stoimy u progu wyzwania w postaci wchłonięcia przez rynek pracy uchodźców z Ukrainy.

Co ciekawe, aż 72 proc. firm nie inwestowało w kapitał ludzki w minionym roku i nie planuje tego robić w roku bieżącym.  

- Szacujemy, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy polskie firmy mogłyby zatrudnić 253 tys. kobiet. Aż 3/4 z tych etatów to miejsca pracy w zakwaterowaniu i gastronomii, handlu oraz innych usługach, czyli sektorach, które jednocześnie poszukują pracowników i są bardziej nastawione na kobiety. W celu ułatwienia integracji uchodźców na polskim rynku, proponujemy intensyfikację działań w zakresie m.in. portalu z bazą danych kompetencji uchodźców, kursów języka polskiego i szkoleń branżowych oraz zapewnienie opieki nad dziećmi i pomocy psychologicznej - mówi Katarzyna Dębkowska, szefowa zespołu foresightu gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Źródło: PIE
Źródło: PIE

Jakich kompetencji najbardziej, brakuje, a jakie są najważniejsze?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Najważniejsze kompetencje przyszłości. Jeśli jesteś w tym dobry, pracę znajdziesz od ręki
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Dev 2022-04-27 17:24:08

  Jak młody może podjąć zatrudnienie p skoro na wstępie musi wykazać się kilkuletnim doświadczeniem na obojetnie jakim stanowisku ? Przecież to jakaś paranoja !

 • Izabela 2022-04-27 13:02:51

  Robiłam ponad dekade w gastronomi.Mam wykształcenie gastronomiczne i ciesze się jak świnka w błodku że już w tym NIE ROBIE. Miła atmosfera, ekastyczny czas pracy- BZDURA. KASA? -materjalistka ze mne, robie przecież dla idei a nie dla rodziny.Karzde święta, weekendy, ponad 240 h w miesiącu bo grafik trzeba spiąc no i kontakt z klijentem... . Nie dziwota że zrobiło to zemnie aspiłeczną osobe.

 • Xyz 2022-04-27 10:48:51

  Dlaczego większość ludzi jest obarczana przez tfuu pracodawców a przez pracowników nie? Dlaczego nie mówi się, że młodzi Ludzie chcą pracować ale pracodawcy nie chce przyjąć stosując wobec społeczeństwa propagandę, że młodzi ludzie nie chcą pracować?

 • Adam 2022-04-27 09:10:01

  Pracownicy mają dosyć niekompetentnych pracodawców

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA