Najniższe bezrobocie w kraju w Wielkopolsce. Zaczyna brakować rąk do pracy

Od stycznia do listopada 2014 r. stopa bezrobocia w Wielkopolsce systematycznie spadała i była najniższa w kraju. Eksperci mówią, że był to "genialny rok" na rynku pracy w regionie, a przedsiębiorcy z okolic Poznania wskazują, że zaczyna brakować rąk do pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Najniższe bezrobocie w kraju w Wielkopolsce. Zaczyna brakować rąk do pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

30 gru 2014 14:04


Na koniec listopada 2014 r. w Wielkopolsce w rejestrach bezrobotnych pozostawało ponad 115 tys. osób. Na koniec listopada 2013 r. zarejestrowanych było przeszło 142 tys. osób. Stopa bezrobocia dla regionu w listopadzie 2013 r. wynosiła 9,5 procent, w listopadzie tego roku 7,7 proc.

Czytaj też: Bezrobocie to jedno z najważniejszych wyzwań na 2015 r.

W skali kraju, wg. danych GUS, w listopadzie tego roku bezrobocie szacowane było na 11,4 proc., rok wcześniej na 13,2 proc. Z kolei w styczniu 2014 r. stopa bezrobocia w regionie wynosiła 10 proc., zaś w całym kraju 14 proc.

Jak powiedziała PAP dr Agnieszka Ziomek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, "to był genialny rok" na rynku pracy. "Szczególnie od marca, kwietnia. Zauważyliśmy też, że zmniejszyło się bezrobocie wśród młodych osób z wyższym wykształceniem. Nie jest to tylko kwestia lepszego dostosowania do rynku pracy - po prostu zwiększyła się liczba ofert" - dodała.

Czytaj też: KE: Bezrobocie w 2015 r. będzie nadal spadać

Zdaniem ekonomistki, powstawanie nowych miejsc pracy jest zasługą inwestycji jakie przeprowadziły przedsiębiorstwa przed 2014 r.

Stopa bezrobocia w Wielkopolsce jest jednak bardzo zróżnicowana. W powiecie konińskim, kolskim, wągrowieckim, słupeckim i złotowskim wynosiła w listopadzie ok. 15 proc., a w Poznaniu i powiecie poznańskim utrzymuje się na poziomie 3,4 proc.

Jak powiedział PAP prezes Wielkopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan Jacek Silski, tak niski poziom bezrobocia w okolicach Poznania jest dla pracodawców barierą. "Wielu pracodawców boryka się z trwałym problemem pozyskania fachowców. Jednocześnie w wielu branżach konkurencja na rynku jest tak duża, że nie są w stanie podwyższać pensji" - powiedział PAP.

Silski wskazuje, że problemem nie są płace, bo od podkupywania pracowników nie przybędzie rąk do pracy. "Obiektywnie na rynku pracy jest za mało osób z odpowiednimi kwalifikacjami" - wyjaśnił. Jego zdaniem nowe inwestycje powinny powstawać w rejonach z wyższym bezrobociem, ale problemem może być tam pozyskanie odpowiednich kadr.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.