Najmniejszy przyrost bezrobocia w ciągu minionych lat

W grudniu ubiegłego roku w woj. śląskim przybyło ponad 1,5 tys. bezrobotnych - wynika z szacunkowych danych urzędów pracy. Ich przedstawiciele wskazują jednak, że był to najmniejszy grudniowy przyrost bezrobocia w ciągu minionych sześciu lat.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Najmniejszy przyrost bezrobocia w ciągu minionych lat

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 sty 2014 18:49


Po raz ostatni nieznaczny spadek bezrobocia w grudniu zanotowano w woj. śląskim w 2007 r. Od tego czasu grudzień co roku jest miesiącem przyrostu liczby bezrobotnych - zwykle o kilka tysięcy osób. Również w 2013 r. liczba bezrobotnych w grudniu wzrosła w stosunku do listopada(o 1504 osoby), był to jednak znacznie mniejszy wzrost niż w ubiegłych latach.

"Warto zaznaczyć, że w analogicznym okresie 2012 roku bezrobocie wzrosło znaczniej, bo o 5435 osób" - poinformowała we wtorek rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach Paulina Cius.

W ostatnim dniu ubiegłego roku liczba zarejestrowanych w woj. śląskim bezrobotnych wynosiła 208 tys. 203 osoby; w tym 111 tys. 186 kobiet.

Największy wzrost bezrobocia w grudniu nastąpił w powiecie częstochowskim (o 313 osób), Częstochowie (o 287 osób), Bytomiu (233 osoby) i Bielsku-Białej (o 197 osób). Największy spadek zanotowano w powiatach będzińskim, mikołowskim, Tychach i Mysłowicach. W grudniu pracodawcy zgłosili blisko 5,9 tys. wolnych miejsc pracy, wobec ok. 4,5 tys. w tym samym czasie przed rokiem.

Według przedstawicieli urzędów pracy, dane z ostatniego kwartału 2013 r. świadczą o stopniowej stabilizacji sytuacji na rynku pracy. W marcu ubiegłego roku po raz pierwszy od dawna bezrobocie w regionie zaczęło spadać. Taka tendencja utrzymała się do sierpnia. We wrześniu nastąpił niewielki wzrost, a w październiku - pierwszy raz od pięciu lat w tym miesiącu - ponowny spadek liczby bezrobotnych. Listopad i grudzień były miesiącami wzrostu bezrobocia, jednak rosło ono znacznie wolniej niż w poprzednich latach.

Poprawa sytuacji na rynku pracy to m.in. efekt przekazania środków z Funduszu Pracy na aktywizację osób bezrobotnych oraz realizacji projektów z rezerwy resortu pracy i polityki społecznej, adresowanych do osób zwalnianych np. w trybie zwolnień grupowych. W ubiegłym roku urzędy pracy z woj. śląskiego otrzymały w sumie z Funduszu Pracy blisko 272 mln zł oraz ponad 32 mln zł dodatkowych środków z rezerwy ministra pracy.

Plan na 2014 r. dla woj. śląskiego zakłada ponad 292,7 mln zł z Funduszu Pracy na aktywne formy wsparcia osób bezrobotnych. "To więcej niż w ubiegłym roku, jednak znacznie mniej niż chociażby w 2010, gdy była to kwota blisko 393 mln zł" - wskazała rzeczniczka.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

emigrant 2014-10-16 14:49:17

Najmniejszy przyrost bezrobocia ?? To zobaczcie ile tysięcy ludzi w ostatnim roku wyemigrował za granicę za pracą tego bandyckiego kraju( głównie z woj. śląskiego). Niedługo bezrobocie będzie oscylować wokòł zera a w polscebędążyli tylko urzędasy i emeryci