×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Najcenniejsi są ci pracownicy, których najtrudniej pozyskać

  • Jerzy Dudała
    JD
  • Opublikowano: 10 maj 2022 10:56

W przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się kobiety, które chętniej pracują w branżach uchodzących za męskie. W polskich firmach pracuje wielu bardzo dobrych inżynierów i inżynierek. - W biurach projektowych Biprometu chyba zawsze mieliśmy prawdziwą równość. Ale faktycznie, o ile architektki, projektantki i specjalistki od konstrukcji to nic nowego, o tyle systematycznie rosnąca liczba pań w rolach inspektorek, inżynierek, kierowniczek budów jest dowodem zachodzących przemian - choć to naprawdę nic zaskakującego - wskazuje Mariusz Kozłowski, wiceprezes zarządu Bipromet SA.

Najcenniejsi są ci pracownicy, których najtrudniej pozyskać
Na rynku pracy nie jest łatwo o specjalistów (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Coraz częściej zastanawiamy się, czy ma jeszcze sens i zastosowanie tradycyjne podejście do pracowników oparte na grupach wiekowych.
  • Przecież profil demograficzny zmienia się bardzo szybko.
  • Można wręcz odnieść wrażenie, że dziś znacznie ważniejsza od kwestii wieku jest sprawa oczekiwań, motywacji i podejścia.

Mariusz Kozłowski, wiceprezes Biprometu wskazuje, że w miejsce 15 roczników pracoholików urodzonych między 1964 a 1979 rokiem wkracza dziś pokolenie, dla którego praca nie jest już najważniejszą wartością umożliwiającą realizację własnych planów.

To problem dla wielu firm i menedżerów. Pandemia postawiła przedsiębiorstwa przed wyzwaniami związanymi z oczekiwaniami nie tylko zdalnej pracy, ale także skracania tygodnia pracy.

Wreszcie unaoczniła, że nie tylko wkroczyliśmy w okres, kiedy to pracownik kształtuje rynek pracy, ale także nie ma problemu z głośnym artykułowaniem swoich oczekiwań, poglądów i wizji, jak ma wyglądać jego praca.

Problemy z dostępem do fachowców

- To pokolenia, o których z dużą dozą racji mówi się, że pracują po to, żeby żyć, a nie żyją po to, żeby pracować - mówi Mariusz Kozłowski. - I nawet jeżeli dziś jako firma nie odczuwamy wspomnianego problemu, to znaczy to tylko tyle, że mamy jeszcze chwilę, by się na niego przygotować. To nie jest tak, że zupełnie nie wiemy, z czym przyjdzie nam się zmierzyć. Konieczność zastępowania pokoleń dotknęła nas w latach 2014-2018, kiedy to w krótkim czasie na emeryturę przeszło mnóstwo doświadczonych pracowników. Nowi się pojawili, ale to pokazało nam, jak ważne jest dbanie o płynność tych procesów i planowanie pewnych działań, by być kilka kroków do przodu - podkreśla Mariusz Kozłowski.

Tym bardziej, że odejścia w latach 2014–2018 najbardziej były widoczne w pracowniach technologicznych, czyli grupach o wysokiej specjalizacji. Stąd też ich zastąpienie nie było proste.

Niedobór pracowników technicznych powoduje trudności w kompletowaniu kadry. Wyzwanie stanowią rekrutacje inżynierów, kierowników branżowych oraz kierowników projektów. Wiele firm zastanawia się skąd dziś można wziąć pracowników. Jak ich ściągnąć do pracy i co najważniejsze w jaki sposób - bo okazuje się, że czasem nie wystarczy dobra płaca - aby ich utrzymać.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Najcenniejsi są ci pracownicy, których najtrudniej pozyskać
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA