PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nadciąga koniec rynku pracownika?

 • Justyna Koc
  jk
 • 26 lis 2018 8:06

Bezrobocie wyhamowało, podobnie jak liczba wolnych wakatów. Pracodawcy w mniejszym stopniu myślą o podwyżkach. Czy to oznacza, że kończy się rynek pracownika?

Nadciąga koniec rynku pracownika?
Adobe Stock
REKLAMA
 • Według Moniki Fedorczuk z departamentu pracy Konfederacji Lewiatan z początkiem nowego roku można spodziewać się wzrostu stopy bezrobocia.
 • Zwalnia również wzrost wolnych miejsc pracy - z danych GUS wynika, że w końcu drugiego kwartału 2018 r. liczba wakatów w podmiotach zatrudniających co najmniej 1 osobę wynosiła 164,7 tys.
 • Coraz mniej pracodawców planuje też podwyżki - według badania Randstad nieco ponad 1/4 pracodawców ma takie plany.

Spadające od miesięcy bezrobocie po raz pierwszy wyhamowało. Dane z października pokazały 5,7 proc. (dane MRPiPS).

- Widać już pewne symptomy stabilizacji na rynku pracy. Analiza wskaźnika stopy bezrobocia od roku 2003 pokazuje, że przełom września i października to okres spadku bezrobocia o ok. 0,1-0,2 punkty proc. Wyjątkowe pod tym względem były lata 2010-2013, w których stopa bezrobocia była stabilna lub nieznacznie rosła - zauważa Monika Fedorczuk z departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Tegoroczna pogoda sprzyjała kontynuowaniu prac w budownictwie i innych sektorach zależnych od warunków meteorologicznych, co - patrząc na sytuację z lat ubiegłych - raczej powinno sprzyjać obniżaniu bezrobocia. A tak się teraz nie stało.

- Utrzymanie stopy bezrobocia na poziomie z września może oznaczać, że w kolejnych miesiącach nie należy oczekiwać dalszej znaczącej poprawy, a z początkiem nowego roku można spodziewać się nawet wzrostu stopy bezrobocia, która może być nieco wyższa niż w ubiegłych latach - komentuje  Fedorczuk.

Również inne statystyki mogą wskazywać na wyhamowanie rynku pracy. Z danych GUS wynika, że w końcu drugiego kwartału 2018 r. liczba wolnych miejsc pracy w podmiotach zatrudniających co najmniej 1 osobę wynosiła 164,7 tys. W porównaniu do drugiego kwartału 2017 r. liczba ta była większa o 35 proc. Jeśli jednak spojrzymy na dane z pierwszego kwartału 2018 r., wzrost jest znacznie mniejszy – wyniósł 8,1 proc. (liczba wolnych miejsc pracy wzrosła o 12,3 tys.).

Badanie Randstad „Plany Pracodawców” pokazuje natomiast, że ponad połowa firm (54 proc.) planuje stagnację, jeśli chodzi o obszar zatrudnienia. Z kolei 4 proc. zamierza zmniejszyć liczbę pracowników.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Nadciąga koniec rynku pracownika?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Prawda 2019-03-12 07:37:29

  Myślę że coraz wiecej przyjeżdża ludzi do pracy z biedniejszych od Polski krajów

 • weteran 2018-12-17 17:00:27

  Jak sie skonczy rynek pracownika to w koncu zacznie sie szacunek do pracy

 • Janusz 2018-12-15 10:44:37

  Panowie pracodawcy! Jak można mieć szacunek do pracy skoro pracę murarza i mechanika, policjanta i zolnierza, rzeźnika i cyrkowca wycena się tak samo? Jaki mam mieć szacunek skoro wymaga się ode mnie doświadczenia umiejętności, wykształcenia i kurwa aparycji w tym pracy na zmiany w weekendy za 2100 brutto? Jak takie macie koszty to pracujecie sami albo zrezygnujcie z kAudi na rzecz poloneza. Człowiek to nie niewolnik, pracownik robi na ciebie więc dwa razy się zastanów zanim ocenisz kogoś jako nieroba. Bo to ty pierdzisz w stołek i jeździsz na wakacje i sprawiasz babie sztuczne cycki a twój pracownik na to napierdala za marne grosze. Gdyby nie ojciec który zostawił ci kapitał i interes byłbyś po drugiej stronie, ciekawe jak byś reagował. Roszczenia? O przestrzeganie praw pracowników. Co to są kurwą roszczenia, o spodnie buty, godziny zarobek i czas pracy. To podstawy! Januszu biznesu polski pierdzielu pracodawco biedaku!

 • Look7 2018-12-11 21:32:50

  Jak czytam komentarze to. Mądrzy w internecie, a w rzeczywistości lizodupy i tak szefie.

 • Wojciech 2018-12-11 18:40:44

  Nie ma rynku pracowników jest rynek popapranych pracodawców!!!! 29929

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA