PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Na tak napisaną ofertę pracy mało kto odpowie. Większość firm wciąż jest na to głucha

 • KDS
 • 6 lip 2022 13:45

Przepis na nieudaną rekrutację jest prosty. W ogłoszeniu o pracę wystarczy nie podać widełek wynagrodzeń, wymagać od kandydata wypełnienia wielu formularzy czy nie odpowiadać sprawnie na jego pytania. Tyle wystarczy, by skutecznie utrudnić sobie pozyskanie nowego pracownika. Bo kiedy osoba wysyłająca CV zaczyna analizować ogłoszenia o pracę, zaczyna także zwracać uwagę na detale.

Na tak napisaną ofertę pracy mało kto odpowie. Większość firm wciąż jest na to głucha
Kandydaci wiedzą, czego chcą. To wymusza na firmach, aby przyłożyły się do napisania oferty o pracę (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Według badań Pracuj.pl 36 proc. Polaków rozgląda się aktywnie za zmianą pracy. Także aktywność pracodawców od wielu miesięcy jest na wysokim poziomie. 
 • To, czego najbardziej brakuje kandydatom do pracy w ogłoszeniu, to informacja o wynagrodzeniu. Mimo to większość firm wciąż nie prezentuje widełek zarobków na etapie oferty, zachowując tę informację na kolejne etapy rekrutacji.
 • Drugi problem, na jaki wskazują kandydaci aplikujący do nowej firmy, to zagmatwany, czasochłonny obowiązek wypełniania formularzy. Prawie połowa kandydatów (47 proc.) uważa, że zniechęca to do aplikowania na stanowisko.

Zapotrzebowanie na nowych pracowników od miesięcy jest na rekordowo wysokim poziomie. Już 2021 rok był wyjątkowy pod względem liczby ofert pracy zamieszczonych na Pracuj.pl, a mimo to kolejne miesiące 2022 roku przynoszą wzrosty. W maju 2022 zamieszczono aż 98 545 ogłoszeń – o 18 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Jak do tych liczb podchodzą kandydaci? Blisko 4 na 10 Polaków badanych przez Pracuj.pl potwierdza, że obecnie mają większy wybór ofert i łatwiej jest im wybrać pracę, o którą chcą się starać, niż jeszcze 2-3 lata temu. Jednocześnie mniejsza, ale znacząca grupa ma przeciwne zdanie – wyraża je 30 proc. respondentów. W części branż mimo wszystko wzrost zapotrzebowania na kandydatów jest szybszy niż wzrost aktywności rekrutacyjnej specjalistów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Tym ważniejsze jest prowadzenie przez pracodawców przyjaznego, sprawnego procesu rekrutacji i konstruowanie ofert pracy, które będą trafiały w "gusta" osób szukających nowego miejsca pracy. Jak bowiem wskazuje badanie Pracuj.pl „Nowe oblicza pracy”, obie te kwestie mają bardzo istotny wpływ na decyzje kandydatów. A pracodawcy mają wiele do nadrobienia.

Oferty pracy pod lupą kandydata

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Na tak napisaną ofertę pracy mało kto odpowie. Większość firm wciąż jest na to głucha

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Kandydat 2022-07-07 14:02:56

  Co mają pisać, że proponują 3010 brutto dla inżyniera?

 • Rekruter 2022-07-07 09:28:49

  Jako rekruter widzę jeden poważny problem przy podaniu widełek. Szukamy księgowego z doświadczeniem od 1 do 4 lat. Widełki w ogłoszeniu 6000-8000 brutto. Dla mnie jest oczywiste, że dół widełek jest przeznaczony dla kandydata z małym doświadczeniem, a góra widełek dla kandydata z 3-4 lata. Niestety kandydaci tego nie rozumieją. Na rozmowie rekrutacyjnej mówią: widziałem, że widełki są do 8000 brutto więc ja chce tyle. Brak możliwości negocjacji i zrozumienia sytuacji.

  • Hmmm 2022-07-07 12:20:09

   Ale zgłaszają się kandydaci za mniej czy nie? Bo jak nie i tyle mówią na rozmowie to widać takie są stawki. A jak szukacie tylko tego tańszego to napiszcie że widełki od 6000 do 6001.

   • Zaciekawion 2022-07-07 14:24:19

    A ty byś chciał/chciała być "kandydatem za mniej" czy "kandydatem za więcej"?

  • rekruter to po jakich studiach? 2022-07-07 14:21:46

   A tacy doświadczeniem zasługujący na 8 Twoim zdaniem zgłaszają się czy jak na złość tylko ci bez doświadczenia?

 • jurek 2022-07-07 08:04:51

  Nie aplikuję nigdy, jeśli: 1. W treści ogłoszenia pojawia się określenie "firma rodzinna" 2. Ogłoszeniodawca oczekuje ode mnie podania wysokości oczekiwanego wynagrodzenia (nie konkuruję sam ze sobą) 3. Jeśli otrzymam zaproszenie na rozmowę, nie jadę dalej niż 20 km od mojego miejsca zamieszkania.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA