Na razie nie ma szans na rynek pracownika

Z 11,5 proc. w końcu grudnia 2014 r. do nawet 10,5 proc. na koniec br. może zdaniem ekspertów zmniejszyć się stopa bezrobocia. Dzięki lepszej koniunkturze najwięcej miejsc pracy przybędzie w usługach i handlu.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na razie nie ma szans na rynek pracownika

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Dziennik Gazeta Prawna

15 sty 2015 8:28


Biorąc pod uwagę średnią z 12 prognoz analityków dla "Dziennika Gazety Prawnej" sytuacja wygląda nieco mniej optymistycznie. Jak szacują, stopa bezrobocia wyniesie 10,9 proc. W takim wypadku armia bezrobotnych zmalałaby o 110 tys. osób - do 1,7 mln Polaków.

Niemniej to i tak lepszy wynik niż w założeniach do budżetu na ten rok, gdzie bezrobocie wynosi 11,8 proc.

Z wszystkich prognoz wynika zaś, że wciąż będziemy mieli rynek pracodawcy. "Rynek pracownika pojawia się u nas dopiero wtedy, gdy stopa bezrobocia osiąga poziom 7-8 proc." - zauważa ekonomistka PKO BP Karolina Sędzimir.

Według ekspertów w br. wielu znajdzie etat w handlu. "Zwiększające się zatrudnienie spowoduje wzrost Funduszu Płac. To z kolei poskutkuje mocniejszą konsumpcją prywatną" - mówi główny ekonomista Pekao Marcin Mrowiec.

Przybędzie też pracy w usługach. Jak zauważa Mrowiec, w Polsce zatrudnienie w nich nie jest tak wysokie jak w krajach bardziej rozwiniętych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.