×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Na Podkarpaciu w 2020 r. roku przybyło 11,9 tys. bezrobotnych

  • Autor: PAP/AT
  • 8 lut 2021 12:44

W 2020 r. liczba bezrobotnych na Podkarpaciu wzrosła o 11,9 tys. osób. Bezrobocie na koniec ub.r. wyniosło 9,1 proc. - podał Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie. - Nie jest to bardzo wysoki poziom, ale powodów do optymizmu brak - mówi dyrektor WUP Tomasz Czop.

Na Podkarpaciu w 2020 r. roku przybyło 11,9 tys. bezrobotnych
Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach na południu Podkarpacia, w Bieszczadach, w Przemyślu, w powiecie przemyskim i strzyżowskim (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Na koniec grudnia 2020 r. na Podkarpaciu było w sumie 87,3 tys. osób bezrobotnych. Na koniec ubiegłego roku bezrobocie w Polsce wyniosło 6,2 proc., na Podkarpaciu - 9,1 proc.
  • To znacznie więcej niż w skali kraju. - Ale jak na region o jednym z najwyższych poziomów bezrobocia w kraju to przyzwoity wynik - zaznaczył Tomasz Czop.
  • Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach na południu Podkarpacia, w Bieszczadach, w Przemyślu, w powiecie przemyskim i strzyżowskim.

Z danych WUP wynika, że na koniec grudnia 2020 r. na Podkarpaciu było w sumie 87,3 tys. osób bezrobotnych.

Zdaniem Czopa to niewiele, porównując do skali zagrożenia pandemią i spowolnieniem gospodarczym w Europie. "Udało się zniwelować wiele niekorzystnych zjawisk na rynku. Rozstrzygający wobec nowych wyzwań będzie obecny rok. Warto zauważyć, że w styczniu 2021 roku, podkarpaccy pracodawcy nie złożyli zawiadomień o zwolnieniach grupowych" - podkreślił dyr. WUP Tomasz Czop.

Na koniec ubiegłego roku bezrobocie w Polsce wyniosło 6,2 proc., na Podkarpaciu - 9,1 proc.

Jak zauważył Czop, to znacznie więcej niż w skali kraju. "Ale jak na region o jednym z najwyższych poziomów bezrobocia w kraju to przyzwoity wynik" - dodał.

Czop podał, że najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach na południu Podkarpacia, w Bieszczadach, w Przemyślu, w powiecie przemyskim i strzyżowskim. Na tych obszarach stopa bezrobocia jest dwucyfrowa, wynosi ok. 15. Na drugim biegunie są takie miasta jak Krosno z bardzo niskim bezrobociem wynoszącym 3,2 proc. czy Rzeszów 5,7 proc.

W ocenie Czopa brak lawinowego wzrostu bezrobocia to zasługa m.in. "wyważonych i racjonalnych decyzji pracodawców" oraz rządowych Tarcz Antykryzysowych.

Według dyr. rzeszowskiego WUP swoją cegiełkę w walce z bezrobociem dołożyły również Powiatowe Urzędy Pracy z regionu, które w ramach interwencji Funduszu Pracy aktywizowały osoby bezrobotne. Na Podkarpaciu aktywizacja objęła 16,8 tys. osób. Tylko ze staży skorzystało 6 tys. bezrobotnych, z refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia miejsca pracy zatrudnienie - 2,1 tys., a środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymało 1,7 tys. bezrobotnych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na Podkarpaciu w 2020 r. roku przybyło 11,9 tys. bezrobotnych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA