Na jakie elementy CV zwracają uwagę rekruterzy?

Które elementy CV są najbardziej istotne dla rekruterów i jak wiele uwagi im poświęcają?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na jakie elementy CV zwracają uwagę rekruterzy?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

5 maj 2015 12:06


Dobrze przygotowane CV jest kluczem do sukcesu w pierwszym etapie rekrutacji i stanowi przepustkę do dalszych rozmów z potencjalnym pracodawcą. Dlatego Pracuj.pl zbadał preferencje rekruterów odnośnie nadsyłanych dokumentów aplikacyjnych. Wykorzystano metodę badawczą – eyetracking. Polega ona na śledzeniu uwagi wzrokowej badanego. Rekruterzy przeanalizowali i wytypowali najlepsze CV. Analiza pozwoliła sprawdzić, które elementy CV faktycznie przykuwają uwagę specjalistów HR.

Doświadczenie przykuje uwagę

Wyniki raportu "CV okiem rekruterów" pokazały, że rekruterzy rozpoczynają analizę CV od informacji o doświadczeniu zawodowym. Wzrok 45% badanych w pierwszej kolejności został skierowany na ten obszar dokumentu. Najwięcej ich uwagi pochłaniały trzy najnowsze pozycje doświadczenia. Potwierdziło to zasadę, że w tej sekcji warto stosować chronologię odwróconą i na początku wymieniać najświeższe doświadczenia. Drugim obszarem, na który padał wzrok rekrutera, były dane osobowe. Kolejną przyciągającą uwagę była sekcja wykształcenie.

Zanim CV zostanie odrzucone

Doświadczenie było również ostatnią sekcją czytaną przez rekruterów przed odrzuceniem kandydata. Blisko 45% badanych wróciło do tych informacji przed podjęciem decyzji o jego wykluczeniu z rekrutacji. Świadczy to o tym, że właśnie przebieg naszej kariery jest najważniejszą częścią CV, która ostatecznie zaważy na dalszym udziale w procesie rekrutacyjnym.

W zatwierdzonych CV czas poświęcony analizie doświadczenia zawodowego był dłuższy. Ponadto, w grupie odrzuconych CV znacznie mniej rekruterów analizowało sekcję umiejętności – 67,7% vs 79,5% dla zatwierdzonych dokumentów. Potwierdza to wniosek, że kluczowe jest doświadczenie kandydata. Dopiero gdy jest odpowiednie, rekruterzy poświęcają czas na analizę umiejętności.

* W badaniu udział wzięło 21 specjalistów ds. HR. Przetestowano 60 CV w wersji autorskiej (przygotowanych samodzielnie przez kandydatów) oraz 60 CV w wersji utworzonej poprzez Kreator CV Pracuj.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.