PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Brakuje 120 tysięcy kierowców zawodowych. Musimy działać szybko

Kierowców zawodowych jest za mało - niebawem będzie to odczuwalne zarówno w przewozach pasażerskich, jak i w przypadku logistyki czy e-commerce. Czy Polsce grozi scenariusz brytyjski?

  • Justyna Koc
    jk
  • 3 lis 2021 15:28
Brakuje 120 tysięcy kierowców zawodowych. Musimy działać szybko
Kierowca zawodowy to profesja, która przez lata była niedoceniana (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Najsilniej niedobór zawodowych kierowców odczuwalny jest w Wielkiej Brytanii, ale o brakach w tym zawodzie mówi się w Niemczech, Belgii czy Francji.
  • Jak podkreśla Laura Hołowacz, prezes logistycznej Grupy CSL, w Polsce sytuacja nie jest jeszcze dramatyczna, ale jeżeli nie przybędzie na rynku młodych kierowców to problemy są tylko kwestią czasu.
  • Warto jednak dodać, że organizacje branżowe szacują niedobór kierowców w Polsce na 120 tysięcy. Jeszcze dwa lata temu te szacunki opiewały na 100 tys.

Kryzys brytyjski realnie pokazał, jak ważną grupą zawodową są kierowcy. Brakuje ich w całej Europie od dawna, ale taki odpływ, jak miał miejsce na Wyspach jest zdecydowanie gospodarczym fenomenem. Brak kierowców to brak dostaw towarów do sklepów, ale też paraliż sektora e-commerce i ogólnie handlu w sektorze nie tylko detalicznym.

- Kierowca zawodowy to profesja, która przez lata była niedoceniana, a w czasach progresywnej eksplozji sektora e-commerce będzie on niezbędny, by łańcuch dostaw działał sprawnie. O tym, jak ważni są kierowcy przekonujemy się dopiero, gdy nie docierają do nas przesyłki i gdy widzimy sklepowe puste półki. W Polsce sytuacja nie jest jeszcze dramatyczna, ale jeżeli nie przybędzie na rynku młodych kierowców to problemy są tylko kwestią czasu – mówi Laura Hołowacz, prezes Grupy CSL.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Problem narasta od lat

Na brak kierowców narzekają także Niemcy, Francja, Belgia czy Holandia. Również Polska ma w tym zakresie poważne braki, które w kolejnych latach mogą stanowić zagrożenie dla naszego gospodarczego bezpieczeństwa.

- Problem ten narastał od lat, tylko, jako temat być może niezbyt atrakcyjny, nie wzbudzał szerszego zainteresowania. Społeczeństwa, a wraz z nimi elity polityczne, nie interesują się kulisami transportu - czy szerzej logistyki, dopóki ta machina, określana jako krwiobieg gospodarki, funkcjonuje bez większych zakłóceń – ocenia Jerzy Gębski z Enterprise Logistics.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Brakuje 120 tysięcy kierowców zawodowych. Musimy działać szybko

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Proste 2021-11-03 16:40:38

    Jak będą odpowiednie pieniądze,za pracę, to będą kierowcy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA