MŚP 2015: Będą zatrudniać czy zwalniać?

W drugiej połowie 2014 r. firmy z sektora MŚP w większości utrzymały stały poziom zatrudnienia. Jakie są ich plany na ten rok?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MŚP 2015: Będą zatrudniać czy zwalniać?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

29 sty 2015 13:57


Jak wynika z badania Instytutu Badań i Analiz OSB oraz portalu Firmy.net w drugim półroczu 2014 r. przeważająca grupa przedsiębiorstw utrzymała stały poziom zatrudnienia (78 proc.). W grupie pozostałych firm, częściej rosła liczba pracowników (12,5 proc.) niż malała (9,5 proc.).

Jedynie w sektorze budownictwa tendencja przyjęła charakter spadku, prawdopodobnie przez trudną sytuację związaną z wysokimi na tle innych sektorów spadkami poziomu cen i popytu oraz pogorszeniem sytuacji finansowej.

 

Wzrost poziomu zatrudnienia nie wystąpił jednak we wszystkich województwach. Na zwiększenie liczby pracowników zdecydowały się głównie przedsiębiorstwa w województwach: kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, dolnośląskim, małopolskim, wielkopolskim, pomorskim, mazowieckim, lubelskim.

Najczęściej zatrudniały mikro przedsiębiorstwa (zatrudniających od 1 do 9 pracowników) oraz małe firmy (zatrudniających od 10 do 49 pracowników).

Czytaj też: Outsourcing pracowniczy lekiem na problemy MŚP?

Największe trudności z utrzymaniem poziomu zatrudnienia wystąpiły w przypadku przedsiębiorców, którzy obecnie nie zatrudniają pracowników, czyli reprezentujących samozatrudnienie.

 

2.jpg 2.jpg

W okresie nadchodzących 6 miesięcy oczekiwać należy, że tendencja wzrostu poziomu zatrudnienia wystąpi we wszystkich badanych przedsiębiorstwach. Jednak większość pracodawców we wszystkich województwach utrzyma stały poziom zatrudnienia.

Decyzje rządowe związane ze zmianą kodeksu pracy, które wprowadzają ograniczenie umów na czas określony i oskładkowanie umów-zleceń, nie wpłyną pozytywnie na zmiany w decyzjach właścicieli z sektora MŚP odnośnie polityki zatrudnienia.

 - Składki ZUS powinny się zmniejszyć. Podobnie jak opłaty za pracowników. Chciałbym zatrudniać na cały, ale są to za duże koszty. Jeśli opłaty będą niższe, nastapi ogólny wzrost zatrudnienia i znikną umowy śmieciowe. Każdy przedsiębiorca wolałby zatrudniać na etat, jednak przy obecnych warunkach jest to niestety niemożliwe - komentuje Przemysław Oślak, BB Invest.

 *W badaniu wzięło udział 1575 przedstawicieli małych firm (49,9 proc. firm jednoosobowych, 45 proc. mikro firm, zatrudniających od 1 do 9 pracowników, oraz 5,2 proc. małych firm, zatrudniających od 10 do 49 osób).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.